Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Rumen Radev dhe Illham Aliev
Foto: BGNES

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që karburanti blu të arrijë Evropën Qendrore, Perëndimore dhe Jugore më shpejt, më lirë dhe më të sigurt. Kjo u bë e qartë nga fjalët e Presidentit Rumen Radev pas takimit të tij në Sofje me kreun e shtetit të Azerbajxhanit Illham Aliiev. I ftuari theksoi se në takim u diskutuan edhe mundësitë për furnizime shtesë të gazit azerbajxhanas në Bullgari dhe ideja që ndërmarrjet e mëdha industriale bullgare të marrin gaz natyror direkt nga Azerbajxhani

Të shtunën Aliiev do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së lidhjes bullgaro-greke të gazit, e cila do t’i lejojë vendit tonë të marrë sasinë e kontraktuar të karburantit blu azerbajxhanas nga1 miliard metër kub.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një festival veror në Sofje i tërheq vizitorët me muzikë, pazar arti dhe libra

Nga data 20 deri më 23 qershor, në Parkun Verior të Sofjes mbahet një festival parku, transmeton BTA. Përveç muzikës nga artistë të njohur bullgarë, do të ketë edhe një pazar arti, ku artistët do të prezantojnë vepra arti të punuara me dorë. E ftuar në..

botuar më 24-06-20 9.32.PD

Parashikimi i motit për 20 qershorin 2024

Të enjten do të mbajë mot me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga verilindja. Do të mbetet i nxehtë me temperatura maksimale ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje - rreth 34°. Në male do të mbajë mot me diell, pas mesditës me..

botuar më 24-06-19 7.40.MD

ITN nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e parë apo të dytë

“Pas konsultimit me kolegët e mi nga ITN, vendos si vijon - ITN nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e parë apo të dytë... Shpresoj dhe pres që mandati i tretë të vijë në ITN dhe më pas do të propozojmë një qeveri eksperte për të përfundojë..

botuar më 24-06-19 6.48.MD