Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изграждат комплекс за преработка на тежки отпадъци в "Лукойл Нефтохим Бургас"

| обновено на 23.04.14 в 20:10
Снимка: БГНЕС

Милиард и половина долара ще бъдат инвестирани в първия етап от изграждането на комплекс за преработка на тежки отпадъци в "Лукойл Нефтохим Бургас". Това съобщиха от правителствената информационна служба след днешната среща на премиера Пламен Орешарски с президента на руската нефтена компания "Лукойл" Вагит Алекперов. Орешарски определя комплекса за преработка на тежки отпадъци в "Лукойл Нефтохим Бургас" като добра инвестиция. Предвижда се строителството да приключи в срок от 3 години. В изграждането на комплекса са ангажирани пряко 2 хиляди души, а заедно с организациите, извършващи заготовка за монтаж, общият брой на работните места надвишава 3 хиляди. Редица дейности, свързани с проектирането, транспорта, логистиката и производството на части и оборудване, се осъществяват от български фирми - подизпълнители. Завършването и на следващия етап от проекта - изграждане на втората основна инсталация за хидрокрекинг на вакуум газьол, може да превърне бургаската рафинерия в международен лидер по енергийна и производствена ефективност. В света има само 6 страни с подобни действащи инсталации - Мексико, САЩ, Канада, Полша, Япония и Кувейт.

Изграждането на новия завод на "Лукойл" в Бургас създава не само по-добра икономическа перспектива за отделните региони в България, но има положителен ефект и за позиционирането на страната ни като износител на горива. Това е заявил президентът Росен Плевнелиев на среща с ръководството на компанията "Лукойл", съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Президентът е подчертал, че при свито вътрешно потребление поради икономическата криза, България има интерес да насърчи инвестициите и износа като фактори за растеж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32