Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Близнашки: България ще може да усвои за наука и образование 1,3 млрд. лева

Снимка: БГНЕС

В Българската академия на науката се провеждат обществени обсъждания за пътя, по който трябва да поеме страната ни в някои от най-съществените области – енергетика, здравеопазване, образование. Днес беше дебатът за образованието. Според служебния премиер Георги Близнашки то се превръща в единственото условие за успех на обществото ни. Той каза още, че служебният кабинет продължава работата по актуализираната програма в сферата на науката и образованието.

България ще може да усвои за наука и образование 1,3 млрд. лева. Работи  се и по Национална стратегия за повишаване на грамотността и Стратегията за професионалното обучение. Те ще бъдат представени на следващото Народно събрание, каза Близнашки. По думите му, акцент в Стратегията за висшето образование е да се повиши процентът на висшистите до 36% до 2020-1 година. Образованието пък трябва да е обвързано с пазар на труда. Това е предизвикателство за цялата ни образователна система, изтъкна премиерът. Той настоява най-търсените специалности да получават приоритетно финансиране. В момента над 40 на сто от студентите учат „Право“, „Публична администрация“ и „Икономика“. В същото време имаме нужда от физици, химици и медици. Близнашки не скри задоволството си, че най-после имаме Оперативна  програма,  насочена към образованието и науката. Нейна цел е да се увеличат до 1,5 от БВП инвестициите за наука.

Специалистът по история на Русия и по геополитика проф. Нина Дюлгерова заяви, че е привърженик на идеята по всеки предмет да има по един учебник: Това, което наблюдаваме от близо две десетилетия, е повече от опасно, тъй като издаването на учебниците се превърна доходоносен бизнес и той остави на заден план най-важното нещо – устойчивите знания в областта на науката. Трябва по всеки от предметите да има по един учебник, което ще бъде в ущърб на издателствата. Ако искаме да запазим България и нейното младо поколение, трябва да се върнем на нещо доказано ефективно.

Подробности чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32