Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е сред 16-те страни, които ЕК ще продължи да наблюдава заради наличие на макроикономически дисбаланси

Снимка: europa.eu

България е сред 16-те страни, които Европейската комисия ще продължи да наблюдава заради наличие на макроикономически дисбаланси. Това е отбелязано в представения днес доклад по Механизма за ранно предупреждение, който е част от координацията на икономическите политики в рамките на така наречения „Европейски семестър”. Сред проблемите у нас комисията посочва безработицата и бедността, както и проблемите във финансовия сектор.

Комисията отбелязва, че една банка у нас е била поставена под специален надзор, а друга е получила подкрепа за ликвидността си от държавата, и подчертава, че проблемите във финансовия сектор могат да имат сериозни последици за макроикономическата стабилност. Безработицата остава висока, сред младежите тя продължава да расте, значителен е и делът на дългосрочно безработните, пише още в частта за България. Според Еврокомисията социалните предизвикателства пред страната ни са значителни - посочени са конкретно бедността и социалното изключване. Нетните международни инвестиционни позиции, цената на труда, и задлъжнялостта на частния сектор са сред другите индикатори, заради които България остава сред страните с макроикономически дисбаланси. Те са разделени в три групи. В първата са тези, в които дисбалансите са прекомерни, във втората попадат държави, където според комисията са нужни решителни политически действия. България е в третата, група, определяна като най-лека, заедно със страни като Германия, Швеция и Холандия – комисията обаче ще продължи да ги наблюдава.

Междувременно днес беше представена и дългоочакваната й оценка за бюджетите на страните от Еврозоната – както се очакваше, Франция, Италия и Белгия, където проблемите с дълга и дефицита изглеждат най-сериозни и може да доведат до санкции, получиха допълнително време до март догодина за мерки в посока преодоляване на слабостите. В общо 7 страни от еврозоната има риск бюджетите за догодина да не изпълнят изискванията за финансова стабилност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32