Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лили Макавеева: Институциите абдикираха от ромските квартали

Снимка: БГНЕС

Ромските махали не са анклави. В анклавите не действат никакви закони, които са основни за страната и за обществото. В ромските квартали има аномия, за която никой не иска да говори и да взима отношение. За нас е по-важно да се установят системните причини, които водят до тази ситуация, в която се нападат медици, в която едни хора се чувстват изоставени от държавата, в която едни хора продължават да смятат, че техният свят се разпростира в рамките на техния квартал. Институциите абдикираха от ромските квартали в момента, в които започна демократичният преход в България. Оставиха ромите на саморазвитие, каза Лили Макавеева от Асоциация "Интегро" и координатор на европейската програма "Ромак и ромед" в интервю за предаването "Преди всички".

Според нея изказванията на министъра на здравеопазването Петър Москов целят отклоняване на вниманието от основни проблеми в сектора на здравеопазването. Здравният министър каза, че ромските махали трябва да останат без Спешна помощ заради зачестилите нападения над медицински екипи.

Иска ми се, когато има нападение над лекари и не само над лекари, а изобщо, когато има криминални прояви, да се идентифицират извършителите и да се третират като извършители на криминално деяние според законите на държавата. Да не чуваме, че те са привикани и след това освободени и след това изчезнали нанякъде, без значение дали е ром, българин, турчин, няма значение. На второ място, това, което трябва всички да разберем, е, че ромите са носители на индивидуални права и отговорности и по никакъв начин това не означава, че когато един извършва престъпление, трябва да се наказва цялата ромска общност. Знам, че отстрани ромите се разпознават като застинала маса от хора, която не е напреднала в развитието си, и никой не вижда, че тя има своя динамика и е разслоена. Ако в нея има изключително бедни и маргинализирани хора, в нея има и хора, които са към средната класа, дори има и образован елит, каза още тя.

Макавеева обясни, че често самите роми искат полиция в кварталите си:

Къде е държавата, която да каже, че тук ще има ред, какъвто има в другите части на града?

Цялото интервю на Борислава Борисова с Лили Макавеева чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32