Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатите работят по промени в Конституцията, засягащи съдебната власт

| обновено на 08.05.15 в 15:35
Снимка: Ивайло Михайлов

Народното събрание започва работа по промените в Конституцията, които пряко засягат съдебната власт. До 14-и май мнозинството трябва да предостави в писмен вид актуалната версия на промените, по която ще се търси подкрепа в парламента. След това временна анкетна комисия ще обсъди и конкретизира всяко предложение.

Председателят на парламента Цецка Цачева прогнозира, че промените могат да бъдат приети на първо четене до края на настоящата сесия на Народното събрание, а окончателно да бъдат гласувани до края на месец септември.

В присъствието на представители на всички парламентарно представени сили се проведе работна среща, на която се сложи началото на процеса по промените в Конституцията, необходими, за да бъдат приети и промените в Закона за съдебната власт.

Водещата инициатива е на управляващото мнозинство, но форматът е отворен за всички останали парламентарни групи. Основните промени са свързани с реорганизация на ВСС, припомни правосъдният министър Христо Иванов

Предлагаме на конституционно ниво да стане разделението на взимането на решения от Висшия съдебен съвет на два етапа. Решението относно съдиите да се вземат само от Камара на съдиите, решения относно прокурорите и следователите - от тяхната Камара. Общите въпроси остават за пленума, а един текст възлага на Инспектората изрично провеждането на така наречените "проверки за почтеност" в съдебната власт. Тези от магистратите, които имат, така да се каже, сенчести ъгълчета в своята биография, да знаят най-накрая, че ще възникне някакъв контрол и противодействие.

Предвидено е подразделение на Инспектората, за да има баланс между съдии, следователи и прокурори в него. Наред с това се дава на съдилищата възможност да сезират Конституционния съд. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32