Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приети са процедурните правила по Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията

Снимка: БГНЕС

На първото си заседание временната комисия прие правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията. Промените ще станат на три гласувания в пленарната зала.

При първото гласуване промените ще се гласуват по принцип изцяло. Те ще се смятат за приети, ако за тях гласуват 3/4 от народните представители или минимум 180 депутати. Ако това не стане, но все пак гласувалите са 160, то в рамките на от 2 до 5 месеца предложението отново може да бъде внесено за глусаване в Народното събрание, като тогава то може да бъде прието и с 2/3 мнозинство или минитум 160 гласа. Това важи и за 2-ро и 3-то гласуване. Съгласно приетите процедурни правила за промените в основния закон, между второ и трето гласуване не се правят предложения по текстовете. Третото гласуване на законопроекта за Изменение и допълнинение на Конституцията ще е поименно. Във временната комисия ще се обсъжда всяко предложение по промените и ще се изготвя доклад за всяко четене в пленарната зала.

Членовете на временната комисия за промените в Конституцията решиха, всяка парламентарна група да може да покани по един експерт срещу заплащане, който да участва в заседанията. На сайта на временната комисия за обсъждане по промените, на интернет страницата на НС, ще се публикуват  стенографските протоколи от заседанията и докладите на комисията, както и становищата и предложенията, постъпили по законопроекта. Заседанията ще се излъчват в реално време в интернет чрез страницата на НС.  Припомням, че "Атака" няма да е част от процеса по промените в Конституцията. Депутатат от "Атака" Явор Нотев, който беше единственият представител на политическата сила, няма да участва в заседанията на временната комисия заради политическото решение на парламентарната му група.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32