Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесменът Спас Русев стана мажоритарен собственик във "Виваком"

| обновено на 20.11.15 в 16:39

Бизнесменът Спас Русев стана мажоритарен собственик в телекомуникационния оператор БТК ("Виваком") след близо 16 часа наддаване в Лондон. Той е спечелил търга за акциите с оферта от 330 милиона евро. Договорът с победителя в търга ще бъде сключен до дни. После за сделката ще трябва да бъде получено одобрението на антитръстовия регулатор на Евросъюза. Вероятно Спас Русев ще стане пълноправен акционер в БТК през януари или февруари следващата година, отбелязват финансови анализатори.

Като се добавят дълговете на БТК, тя  е оценена на около 700 милиона евро, което е най-ниската сума, постигана в поредицата от препродажби на компанията. Руската "ВТБ Капитал", инвестиционното подразделение на втората по големина руска банка ВТБ, стартира продажбата на компанията миналия месец, след като телекомуникационната компания не успя да погаси мостов заем за 150 млн. евро,с падеж през май тази година. В края на октомври "ВТБ Капитал" обяви, че пристъпва към продажбата на телекомуникационния оператор БТК, опериращ под търговската марка „Виваком", а ръководителят на  офиса на банката в България,  Милен Велчев заяви, че продажбата е единствения изход за компанията, тъй като не е възможно рефинансиране, поради ограниченията, наложени от страна на българските власти върху книжата на "Виваком" след колапса на Корпоративна търговска банка. 

Досега съакционери в БТК бяха Цветан Василев с 43 процента, ВТБ с 33 процента и група кредитори на телекома, водени от американеца Майкъл Тененбаум - с останалите малко над 23 процента. Точната структура на победилия консорциум обаче все още не е ясна. Според анализатори Спас Русев ще държи най-голям дял, финансиран от ВТБ, която ще участва и с капитал. Малък дял ще има и Майкъл Тененбаум.

Поради дългите процедури по окончателното придобиване на компанията, облигациите на БТК от почти 400 млн. евро няма да трябва да се заплащат спешно, тъй като придобиването няма да се приема като смяна на контрол. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32