Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коефициент за компетентност ще определя с колко пари ще разполага всяка болница

Снимка: БГНЕС

Като част от здравната реформа Министерството на здравеопазването Лекарският съюз и Здравната каса обмислят от април 2016 година заплащането на болниците да се изчислява чрез коефициент и по методика, различна за всяка от тях. Така натоварените болници с голям брой пациенти, тези за комплексно лечение и по-голям брой клинични пътеки, както и лечебните заведения с по-добра апаратура, ще разполагат с повече пари за лечение.
 

Крайната цел на този вид финансиране е да спре нерегламентираното доплащане от пациентите, както и надписването на неизвършени от болниците медицински дейности. Проектът за промени бе представен от здравните власти на форум "Власт, лекари и пациенти заедно в реформата".

Според здравния министър д-р Петър Москов финансирането на болниците не бива да продължава по досегашния начин, защото той не отчита характеристиките на болниците. По думите на Москов, нужна е реална методика за ясно остойностяване на всеки преминал през болницата пациент.

Москов оспори твърденията, че въвеждането на задължителната здравна карта е администриране и не е подчинено на нуждите на здравната система. Реалната нужда от болнични легла в страната ни е 26 095, а те в момента са 48 600. Част от тях ще бъдат трансформирани в легла за продължително лечение, обясни още Москов.

От Асоциацията на частните болници одобряват създаването на коефициент за определяне на различни бюджети на болниците според тяхната компетентност. Според д-р Явор Дренски най-важно е какъв тип пациенти лекува болницата като обем и тежест.

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков заяви, че предлаганият тип бюджетиране трябва да намали нерегламентираните плащания на пациентите "под масата". Ако се установи доплащане, ще има съответни санкции, увери Пенков.

Подробности по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

НС прие окончателно бюджета на Здравната каса за 2016-а година

Народното събрание приключи обсъждането на второ четене на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за догодина. Заложените приходи са 3,204 милиарда лева, което е със 129 млн. лв. повече от тази година. Против бюджета се обявиха от БСП..

обновено на 01.12.15 в 15:23

Борисов: Правителството стои твърдо зад здравната реформа

Правителството стои твърдо зад здравната реформа, обяви премиерът Бойко Борисов по време на форум "Власт, лекари и пациенти – заедно в реформата": За НЗОК сме дали 129 млн. лв. повече за следващата година. Продължава тази практика – да изпълним..

обновено на 01.12.15 в 12:23
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..

публикувано на 06.11.15 в 09:32