Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български пациенти с онкологични диагнози вече могат да се лекуват с най-новата лъчева терапия - протонната

Снимка: БГНЕС

Български пациенти с онкологични диагнози вече могат да се лекуват с най-новата лъчева терапия, протонната, с намаление до 4-5 пъти от нормалната цена, в медицинския център в руския град Обнинск. За това съобщи журналистката Елена Банова, основател и председател на фондация "Неогенезис". За последните 25 години Елена два пъти е чувала диагнозата рак. Два пъти е минавала през лъчелечение и през всичките тези години не е спирала да работи за каузата хората като нея да преминат през процедурите с колкото се може по-малко физически и психичеки увреждания. Методът на андронната терапия, или иначе казано облъчването с протони, направи пробив в медицинската практика през последните седем години и то, като много други терапии, е доста скъпо за редовия български болен, казва в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Елена Банова: 

Аз вече не мога, но другите трябва да могат. Апаратурата на академик Балакин от Русия е по-различна от американската, чешката или германската апаратура. Балакин създаде едно специално кресло, в което човек остава спокойно седнал, правят се тренировки на неговото дишане, правят се и измервания от компютърна система в какво състояние на ритъм на дишане най-полезно ще те облъчат протоните.

Ако някой иска да кандидатства за такова лечение, трябва да го направи чрез нас, добави още Банова:

При протоните няма смъртоносна опасност, ефективността е поне с 10 пъти повече и само протонната терапия може да унищожава туморите в мозъка и туморите в шията, ако не са метастазирали. До появата на протонните апарати такова нещо в световната апаратура нямаше.

Цялото интервю с Елена Банова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32