Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненски лекар: Поне четири месеца с имунитет след COVID-19

| обновено на 04.07.20 в 10:20
Снимка: БТА

Първите пациенти, които са преболедували от новия коронавирус през февруари и март,  имат достатъчно напрегнат имунитет. Това съобщи за Радио Варна д-р Снежан Снегаров, собственик на една от големите лаборатории във Варна: "Не съм попадал на човек, тестван със сигурен тест, който да няма антитела от порядъка на 3-4 месеца."

Доктор Снегаров е категорично против бързите тестове за откриване на антитела при заразени с COVID-19 пациенти. Въпреки че ръководената от него лаборатория извършва въпросните тестове, д-р Снегаров смята, че те не трябва да се правят. "На този етап от развитие на лабораторната диагностика, бързите тестове изглеждат безумно остарели. Има и голям брой ментета. Много институции и фирми си мислят, че правят нещо за своите служители като купуват бързи тестове, с които да ги тестват. Това е излишно влагане на обществени средства в нещо, което няма смисъл".

Вече са разработени хемилуминисцентни тестове, които са количествени. Те тепърва ще стават популярни и търсени от пациентите, защото преболедувалите, които ще стават все повече, ще могат да проследяват дали имат напрегнат имунитет:

При температура, болки в гърлото и положителен PCR-тест за COVID-19, вторият тест е излишен разход. Ако отрицателният резултат е взет в правилния период от време, между петия и седмия ден от евентуалното заразяване, и няма клинична симптоматика, не е нужно да бъде повтарян, съветва д-р Снегаров.

PCR-методиката съществува от 20 години, а тестовете за COVID-19 бяха създадени през последните 3 месеца. "В началото тестовете бяха по един ген, след това се създадоха два гена, в момента има тестове, които са по три гена. Те са най-точните. Вероятността от грешка при тях е минимална при правилно изпълнение. Най-хубавите тестове са с най-бързо получаване на резултата."

Производители на PCR-тестове са Южна Корея, Китай, САЩ и страни от западна Европа. "Монопол категорично няма".

У нас се работи предимно с корейски тестове. Вече се предлагат и американски, след като падна ембаргото, наложено от президента Тръмп.

Цялото интервю чуйте в прикачения файл по-горе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15