На 20 януари почитаме паметта на Св. Евтимий, патриарх Търновски – един от най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство.
Той e авторитетна фигура в православния свят. Повечето сведения за живота му са от текстове на негови ученици и последователи, които го представят в благоприятна светлина. Основен сред тях е "Похвално слово за Евтимий" на Григорий Цамблак.
Св. Евтимий е роден около 1320–1330 г. и според някои произхожда от знатния род Цамблаковци. Учи в търновски манастири и приема монашески чин. Привлечен от славата на Теодосий Търновски около 1350 г. постъпва в Килифаревския манастир. Теодосий го определя за свой пръв помощник и през 1363 г. двамата заминават заедно за Цариград, където скоро след това Теодосий умира.
Св. Евтимий последователно постъпва в манастира Студион и лаврата на Свети Атанасий Атонски на Атон. Византийският император Йоан V Палеолог го изпраща на заточение на остров Лемнос, а след освобождаването си се връща в българския Зографски манастир в Атон.
Към 1371 г. Св. Евтимий се връща в България и основава манастира "Света Троица" край Търново. Там поставя основите на Търновската книжовна школа. Той установява правила за правопис и поправил чрез сравнение с гръцки текстове изопачените български църковни книги. Тези коригирани текстове се превръщат в образци за православните църкви в България, Сърбия, Румъния и Русия, използващи църковнославянски език.
Славата на Св. Евтимий като голям молитвеник, строг аскет, просветен и вдъхновен проповедник го довела до патриаршеския престол през 1375 година. Той станал патриарх по всенародно желание в една от най-бурните и страшни епохи в историята ни. Проявил се като истински пастир. Служил на Бога и народа без отдих и почивка. Когато в столицата нахлули турците и започнали да безчинстват, Евтимий смело се изправил срещу техния предводител и го накарал да спре ужасната сеч. Сред писъците, бодър и силен с пророческата си осанка, той издигнал глас: "Не бой се, народе-мъченик, вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!" Със заповед на султана патриархът бил изпратен на заточение някъде в Родопите. Къде точно е бил заточен великият патриарх на осиротяла България не се знае. Предполага се, че е издъхнал през 1401 – 1402 година.
Известни са 15 съчинения на патриарх Евтимий — литургични книги, похвални слова, жития и послания. Навярно много от трудовете му са били унищожени или все още не са открити. Негови последователи в книжовното дело са Киприан, Григорий Цамблак, Йоасаф Бдински и Константин Костенечки.
Патриарх Евтимий е канонизиран за светец и паметта му се почита в един и същи ден с паметта на свети Евтимий Велики - 20 януари. Евтимий Търновски ръководи Търновската книжовна школа, основана от него или патриарх Теодосий Търновски. Евтимий извършва правописна и езикова реформа на българския език. Поради голямото културно влияние на България върху славяно-православния свят, Евтимиевата реформа се отразява на писмеността в Сърбия, Влахия, Молдова и руските княжества. Значението на Евтимий Търновски за възхода на българската книжовност от втората половина на 14 век е неоценимо.
На 20 януари 2013 г. в храм "Св. Седмочисленици" ще бъде отслужена Божествена Света Литургия от 9 ч., оглавена от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Кирил, наместник-председател на Св. Синод и наместник на овдовелия Софийски епархийски престол. След литургията с литийно шествие ще се отиде до паметника на Св. Патриарх Евтимий, където ще бъдат поднесени цветя.
На 20 януари имен ден празнуват Евтим, Евтимий. /БГНЕС
Поради заболяване на актьор представленията на "Отело" от Шекспир, реж. Пламен Марков, предвидени за 13 март във Варна и за 15 март в НТ "Иван Вазов" в София, се отлагат. Във Варна на 13 март, 19.00, Основна сцена, поради големия интерес към юбилейния спектакъл "100!", посветен на 100-годишнината на Драматичен театър "Стоян Бъчваров", вместо..
Международен салон по подводна фотография се откри в Градската художествена галерия във Варна. В следващите десет дни жителите и гостите на Варна могат да й се насладят сетивно. В салона вземат участие изявени подводни фотографи от цял свят. Изпратени са 475 творби на 73 фотографи от 27 държави. Международно жури от петима от..
Италианската рок банда Монескин спечели 71-ото издание на фестивала в Сан Ремо с парчето "Тихи и добри", съобщиха РАИ и АНСА. Името на групата идва от датската дума за пълнолуние. Бандата, пееща в стил алтернативен рок, буквално възпламени сцената на феста снощи. Победата на Монескин дойде изненадващо, защото песента им не беше начело в..
Тази вечер се провежда церемонията по връчването на наградите Гоя-престижните филмови награди в Испания. Наградите ще бъдат присъдени за 35-и път и за първи път от създаването си през 1987 година ще се провеждат без публика, а номинираните ще се свържат онлайн от домовете си. Заради пандемията бе решено церемонията да се проведе без присъствието на..
Представете си, че участвате във виртуална опера, в която главната роля е ваша. Това са думите, които ни посрещат в сайта на аудио-визуалния проект Рефлектор . Те са покана да споделим мислите и чувствата си от пандемичната ситуация, в която живеем вече една година. А нашите думи, от своя страна, ще станат част от либретото на иновативната..
Правителството ще подпомогне с по 5 минимални работни заплати и осигурителните вноски към тях всеки един от музикалните творци на свободна практика у нас като еднократна помощ в условията на пандемията. Това означава, че около 1000 музиканти ще получат 4350 лева (3250 лева плюс 1100 лева осигуровки) като за целта са предвидени 4 267 000 лева...
Най-ценното нещо, което можете да подарите на една жена, е Вашето внимание и време! „ДОКОСВАНЕ“ с усмивка, с желание да превърнем един ден в празник на очите и радост за душата. А колко малко е нужно за това – предмет, мисъл, дума или мил подарък. „Докосване“ Ви провокира да откриете красотата в малките неща, създадени с любов, сърце и ръце. В..
Лещата е с високо съдържание на протеини и трябва да я консумираме поне два пъти седмично, съветва д-р Людмила Емилова. Лещата е полезна и в състояние на покълване, защото така се увеличават полезните вещества в нея...