Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жюстин Томс и светлината, която ни крепи

"Светът ми тогава стигаше до края на съседната улица. Бях малка, а светът тооолкова голям..."

Първите думи, в първо лице на Тина, чиято съдба рязко потапя днешният ни свят в едни от големите трагедии на XX век в нашата половина от света - арменският геноцид през 1915 г., Втората световна война и комунистическият терор след 1944 ч.

Тина е героинята в Clair de Lune ("На лунна светлина") - първият роман на Жюстин Томс - позната предимно като предприемач и един от пионерите у нас в областта на дигиталните комуникации и маркетинг, преподавател, блогър, активист и родител на три деца.

В образа и историята на Тина обаче се оглеждат десетки съдби на реални хора - успели да избягат, да оцелеят от кланетата на Османската империя или лагерите на социализма.

Работата по романа отнема повече от 10 години.

Десетки интервюта, спомени, разговори, бележки за надживелите репресиите, за свидетелствата на епохите от различни ъгли. В основата на романа се вплита и биографията на бабата на Жюстин Томс- арменка, която бяга заедно с още десетки хиляди от геноцида през 1915 г.

"Докато работех по романа плаках с тези хора - плаках, докато им вземах интервюта, после като писах и читателите плачат като четат", казва Жюстин Томс.
Отвъд схематичното резюме, романът на Жюстин Томс е изключително събитие за българската литература. Не само заради темите, но и защото е илюстрация за изключително внимание към детайлите, с прекрасен кратък и оставящ безкрайна свобода на въображението изказ, който не можеш да забравиш дълго, след като си затворил и последната страница.
Много тежка, много тъжна, много силна и с такова голямо количество емпатия (която рядко виждаме в литературата ни), която ни хваща за гърлото, не пуска и ни кара да се завърнем към онази, покрита под слоевете ежедневни проблеми човешка същност. И през цялото време с усещането за любовта и светлината, която ни крепи. 
"Тази книга е и послание", разказва Жюстин Томс и допълва "Не трябва да се отказваме от мечтите си, защото те са тези, които ни водят и правят бъдещето възможно".

Целият разговор може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Акордеонистът Димитър Стойков: Музикантите не се създават, те се раждат

Народният музикант Димитър Стойков, носител на множество награди като акордеонист, е един от носителите на званието "Почетен гражданин на Варна".  Той получава признанието за дългогодишната и богата творческа дейност, допринесла за обогатяване на фолклора в страната ни.  ОбС одобри шестимата нови почетни граждани на Варна Музикалното наследство..

публикувано на 15.08.24 в 16:35

Борислав Дряновски: За мен Варна е кауза!

Историкът и изследовател Борислав Дряновски е един от шестимата, удостоени със званието "Почетен гражданин на Варна". Дряновски получава признанието за цялостния му принос към историята на града и страната ни и по повод неговата 80-годишнина. Церемонията ще бъде тази вечер в Летния театър.  ОбС одобри шестимата нови почетни граждани на Варна..

публикувано на 15.08.24 в 15:28

„Феята от захарницата“ гостува във Варна

Авторът на поредицата за деца „Феята от захарницата“ – Катя Антонова, ще се срещне с малки и пораснали читатели във Варна на 24 август. Събитието ще се проведе от 11 часа в книжарницата във Фестивалния и конгресен център - Варна. То е част от традиционните гостувания на писателката в различни градове в страната. Входът е свободен и са поканени всички..

публикувано на 15.08.24 в 14:34

Миналото на Варна оживява в подкаст и печатно издание

В Деня на Варна, 15 август, започва излъчването на подкаста „Свидетелства от Варна“, а през ноември предстои и премиерата на печатно издание в 500 страници.  Поредицата събира 48 автентични спомени на четири поколения актьори, музиканти, художници, архитекти и организатори, оставили следа в живота на Варна. Интервютата са осъществени през 1993 -..

публикувано на 14.08.24 в 14:39

В края на август излиза новата книга на Георги Господинов

На 27 август излиза новата книга "Градинарят и смъртта" на Георги Георгиев, съобщи самият той в профила си във Фейсбук.  "Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след „Естествен роман“. Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели", подчерта Господинов.  "Баща ми беше градинар. Сега е градина...

публикувано на 09.08.24 в 13:38

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на..

публикувано на 09.08.24 в 11:19

Национално антикварно изложение започва във Варна

Националното антикварно изложение започва от днес и ще продължи до 11 август във Варна.  Над 200 антикварни щанда са подредени на на алеите до Аквариума в Морската градина.  Събитието е организирано от Народно читалище "Стара Варна" със съдействието на Общината в морската столица и е посветено на Деня на Варна, 15 август. 

публикувано на 09.08.24 в 09:23