Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалист: Оцетът действа като антидот при убождане от морски дракон

| обновено на 12.08.23 в 17:26
Снимка: архив

В разгара на летния сезон вече са регистрирани трима варненски рибари, които са били убодени от морски дракон. При единия от тях убождането е протекло с усложнения. Пострадалите да потърсят медицинска помощ, за да се предотвратят усложнения, препоръчва проф. Снежа Златева, завеждащ отделението по “Токсикология” към Военноморска болница – Варна. Морският дракон има шипове по гърба и в хрилете.

Професионалните рибари познават отлично рибата и знаят, как да я откачат от кукичката без да се наранят. Любителите обаче трябва да внимават и дори къде стъпват, тъй като тези риби заравят в пясъка на дъното. Те обитават плитки води и е възможно къпещите се да настъпят някой шип, предупреждава проф. Златева, като успокои, че все пак подобни случаи са рядкост. Морският дракон има 13 шипа, дори и в хрилете си.

Оказва се обаче, че опасност дебне и от хладилника. Инциденти се случват и при чистене на замразена риба. Отровата не се разрушава от ниски температури и запазва силата си и във фризера, посочи още тя. Но токсинът може да бъде неутрализиран с гореща вода. Проф. Златева съветва пострадалите да полеят засегнатото място. Друга бърза антиотрова е компресът с оцет. Все пак тя е категорична, че при убождане трябва да се потърси спешно лекар. Тя напомни, че болката е много силна и изисква медикаментозно овладяване. Тя успокои, че в случаите, в които е предизвикана умерена пареза, състоянието ще отзвучи и не води до трайни увреждания на нерва.

Други морски обитатели, за които повече трябва да внимават гмуркачите, са скатовете. Убождането може да бъде фатално. Отровата може да предизвика сърдечна смърт или парализа на дишането, каза проф. Златева. 

В Средиземно море трябва да се пазим от морски таралеж, а в Тихия океан от красивите корали, каза още специалистът.

Има ли опасност за къпещите се в морето? Как да действаме при убождане на риба морски дракон в Черно море, настъпим морски таралеж в Средиземно море или се убодем на мек корал в Тихия океан? Потърсихме съветите на проф. Снежа Златева, завеждащ отделението по “Токсикология” към Военноморска болница – Варна:






По публикацията работиха: Мариела Димитрова, Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00