Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tavani i subvencionit – pikë kontestuese në negociatat në sektorin “Bujqësia”

Foto: BGNES

Në kuadrin e negociatave rreth programit të kabinetit eventual të koalicionit me mandatin e formacionit “Po e vazhdojmë ndryshimin”, mbi temën “Bujqësia pjesëmarrësit ranë dakord për nevojën për të rritur kontrollin mbi prodhimin e ushqimit, për të stimuluar prodhimin vendas dhe për të mbështetur blegtorinë dhe prodhimin e frutave dhe perimeve.

Nevoja për të vendosur një tavan subvencioni dhe konsolidimi i tokës mbeten pika të diskutueshme për të cilat partnerët e mundshëm në qeverisjen e vendit mezi tani do të kërkojnë marrëveshje.

Negociuesit mbi temën e qeverisë elektronike u pajtuan të punohet për aplikimin e një identifikimi personal elektronik në kartën e identitetit dhe në smartfon. Afati për aplikimin do të jetë gjashtë muaj.

Në diskutimin kushtuar arsimit, nga “Ka një popull të tillë” propozuan heqjen e vlerësimit të jashtëm kombëtar në klasën e 4-të. Nga BSP u shpallën kundër pranisë së ideologjive gjinore në shkollë. “Bullgaria Demokratike” propozoi që të fillojë një agjitacion për vaksinimin e nxënësve të klasave më të larta.Më shumë nga rubrika

Eurodeputetët janë të hutuar nga reformat e propozuara në drejtësi

Eurodeputetët e Grupit të Monitorimit janë seriozisht të shqetësuar për "luftën e qeverisë bullgare kundër prokurorisë", tha korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova. Është kërkuar shpjegim për deklaratat publike të kryeministrit..

botuar më 22-01-28 11.54.PD
Deputeti Daniell Mitov

Një debat i nxehtë parlamentar mbi negociatat midis Shkupit dhe Sofjes

Më 4 shkurt, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do të festojnë bashkërisht 150 vjetorin e lindjes së Goce Dellçevit. Anëtarët e Komisionit të përbashkët për çështjet historike nga pala bullgare nuk do të ndërrojnë. Të drejtat e bullgarëve në..

botuar më 22-01-28 11.40.PD
Ministrja Gençovska

Bullgaria dhe Rumania mbështesin sovranitetin e Ukrainës

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska përgëzoi në telefon homologun e saj rumun Bogdan Aurescu për 30 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes për miqësinë, bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë midis dy vendeve. Të dy ministrat riafirmuan..

botuar më 22-01-28 9.32.PD
Подкасти от БНР