Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE-ja do të marrë kredi të reja për të mbështetur Ukrainën

Foto: Pixabay

Presidenti amerikan Joe Biden firmosi ligjin e miratuar nga Kongresi për kredi-qira në mbrojtje të demokracisë në Ukrainë. Kjo do të lejojë që Shtëpia e Bardhë të financojë mbrojtjen ushtarake të Ukrainës kundër agresionit rus pa vonesa administrative. Ligji përsërit aktin e presidentit Franklin Roosevelt nga viti 1941, sipas të cilit Shtetet e Bashkuara financuan aleatët e tyre kundër nazizmit gjatë Luftës së Dytë Botërore, përfshirë Bashkimin Sovjetik, njofton REUTERS.

Komisioni Evropian planifikon të qarkullojë një borxh të ri të përbashkët prej 15 miliardë eurosh për të financuar Ukrainën gjatë 3 muajve të ardhshëm, raportoi POLITICO, duke cituar diplomatë në Bruksel. Mekanizmi do të jetë i ngjashëm me programin SURE të shfrytëzuar gjatë pandemisë së koronavirusit.

Presidenti rus Vlladimir Putin urdhëroi krijimin e një grupi pune për pagesat ndërkombëtare, detyrat e të cilit përfshijnë përcaktimin e kushteve për transaksionet me vendet “armiqe”, transmeton TASS. Polonia dhe Bullgaria refuzuan të përmbushin kërkesat ruse dhe Moska ua ndërpreu gazin. Kremlini thotë se e njëjta gjë do të ndodhë me këdo tjetër që nuk respekton kushtet e reja të pagesës.


Më shumë nga rubrika

Mbi 19% prej mostrave të Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 1189. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 19,48% e 6103 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 1024 të shtruarit në spitale, nga të cilët 53 janë në reparte të..

botuar më 22-08-18 10.04.PD

Inteligjenca ushtarake ukrainase pret një përshkallëzim të konfliktit me Rusinë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres mbërriti në Ukrainë për t'u takuar me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski dhe presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Vizita e tij është me ftesë të Volodimir Zelenski. Tema kryesore për të..

botuar më 22-08-18 9.46.PD

Parashikimi i motit për 18 gushtin

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi perëndimor. Ditën e enjte, 18 gusht , do të mbajë mot me diell, pas mesditës mbi Bullgarinë Lindore me vranësira. Vende, kryesisht në zonat verilindore do..

botuar më 22-08-17 6.35.MD