Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas 77 për qind e njerëzve Bullgaria nuk qeveriset sipas vullnetit të popullit

Foto: arkiv

Duke evidentuar periudhën e kaluar të trazirave dhe të paqëndrueshmërisë politike, 17 për qind e bullgarëve pajtohen me deklaratën “Vendi im qeveriset sipas vullnetit të popullit”, dhe 77 për qind nuk bien dakord me këtë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi tëAgjencisë “Gallup International” për Bullgarinë. Sipas 22 për qind të të anketuarve zgjedhjet në vend janë të lira dhe të ndershme, ndërsa 65 për qind e përkrahin qëndrimin e kundërt. 13 për qind e bullgarëve të anketuar mendojnë se jetojmë në kushtet e demokracisë së fortë, për 12 për qind vendi ynë nuk plotëson të paktën një nga kushtet për demokraci, dhe dy të tretat e konsiderojnë të dobët nivelin e demokracisë në vendin tonë.

Në botë, më të kënaqurit me lirinë dhe drejtësinë e zgjedhjeve në vendin e tyre janë njerëzit në Ganë (85 për qind). Nga qeverisja demokratike në vendin e tyre më të kënaqur janë në Vietnam (84 për qind). Sondazhi u krealizua në periudhën tetor-dhjetor 2021.


Më shumë nga rubrika

Drejtori i BNR Milen Mitev

BNR uron bullgarët dhe miqtë e tyre në mbarë botën me rastin e Bashkimit

Me rastin e Ditës së Bashkimit të Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore , Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) dhe Instituti Shtetëror Kulturor nën udhëheqjen e Ministrit të Jashtëm dërgojnë një përshëndetje virtuale për të gjithë..

botuar më 22-09-05 11.42.PD

Domatja rozë - personazhi kryesor i një festivali në qendër të Sofjes

Për të gjashtin vit radhazi, Kopshti i Princit në kryeqytet do të mirëpres Festivalin e Domateve Rozë. Gjatë gjithë të shtunës, vizitorët do të kenë mundësinë të provojnë receta të përgatitura enkas nga kuzhinierët më të njohur bullgarë dhe të ftuar nga..

botuar më 22-09-03 10.40.PD
Foto: Shoqatës Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve

Bullgaria shënon Ditën Ndërkombëtare të Shkabës me një festë dyditore

Sot në Bullgari hasen tre lloje shkabash – kokë bardhë (grifon), egjiptiane dhe relativisht rrallë - i zi.Vitin e kaluar, gjatë monitorimit të rregullt të shpendëve, ekspertët e Shoqatës Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve  njoftuan se në..

botuar më 22-09-03 7.25.PD