Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk mund të mbledhë një shumicë parlamentare

Asen Vasilev
Foto: BGNES

“Deri në këtë moment, ne nuk kemi 121 vota mbështetje për një kabinet të ri”, u tha gazetarëve Ministri i Financave dhe kandidati për Kryeministër Asen Vasilev. Ai theksoi se bisedimet për mbështetje në parlamentin bullgar prej 240 deputetësh janë ende në vazhdim, por nëse nuk sigurohet, mandati do t’i kthehet i paplotësuar presidentit Rumen Radev. Një qeveri e pakicës në një parlament të tillë nuk mund të realizojë një qeverisje të qëndrueshme dhe të përgjegjshme të vendit, shtoi Vasilev.

Sipas tij, programi i qeverisjes së kabinetit të ri të mundshëm është në konsultime përfundimtare me deputetët dhe pritet të bëhet publik sot.

Më shumë nga rubrika

Askush nuk ka shfaqur interes për blerjen e “Vera Su”, anija po del sërish në ankand

Anija “Vera Su”, e cila rreth një vit më parë u rrëzua në zonën e “Jajllata”, del sërish në ankand me çmim më të ulët, pasi sot nuk u shfaq asnjë ofertues për ta blerë. Kështu ka thënë kapiteni Valentin Ençev, drejtor i “Administratës Detare” në..

botuar më 22-09-28 3.24.MD

Partitë do të kenë akses në informacionin nga makineritë e votimit

Përfaqësuesit e partive politike në zgjedhje do të kenë akses në kodin burimor të softuerit për makinat e votimit. Këtë e bëri të ditur Ministria e Qeverisjes Elektronike. Megjithëqë shumë parti politike shprehën dyshim në votimin elektronik, kjo..

botuar më 22-09-28 2.57.MD
Teatri Popullor

Dëmtime të Teatrit Popullor "Ivan Vazov" pas stuhisë së djeshme

Stuhia e mbrëmshme shkaktoi dëme të rënda në ndërtesën e Teatrit Popullor "Ivan Vazov" në Sofje, njoftoi gazetarja e BNR-së Svetosllava Kuzmanova. Pas shiut të dendur, ka gypa të plasaritur dhe holli dhe skena e dhomës janë përmbytur, tha drejtori i..

rinovuar më 22-09-28 2.47.MD