Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Importi nga Greqia po vret biznesin bullgar

Foto: arkiv

Prodhuesit e pjeshkave nga rajoni i qytetit Sliven të Bullgarisë Juglindore kërcënuan me protesta efektive për shkak të çmimeve të ulëta të blerjes. Sipas tyre, importi nga Greqia po vrеt biznesin vendas, ndaj duan që shteti të vendosë që prodhimi vendas të ketë prioritet para importit kur në vend po mblidhen frutat.

Çmimi më i ulët i blerjes për momentin është 50 stotinka (25 eurocent) për kilogram pjeshkë dhe me këto çmime nuk ka se si të vazhdohet rritja e pemishteve, thonë prodhuesit. Sipas tyre, hyrja agresive e pjeshkës greke në tregun bullgar është për shkak të luftës në Ukrainë dhe humbjes së tregjeve në Rusi dhe Bjellorusi, njoftoi korrespondenti i BNR në Sliven Stojan Radev. Rumania është i vetmi vend ku Bullgaria eksporton aktualisht pjeshkë të freskëta.


Më shumë nga rubrika

Tregu bullgar i punës ofron gjithnjë e më pak vende pune

Ofertat e punës në tregun bullgar janë në rënie. Sipas një analize të platformës më të madhe të punësimit në vendin tonë, në muajin tetor, numri i shpalljeve në vendin tonë është ulur me 7%, krahasuar me shtatorin e këtij viti. Ofertat e..

botuar më 22-11-04 5.16.MD

Rritja e normave të interesit dhe tkurrja e tregut të banesave nuk do të ndikojnë në çmimet e banesave

Një tkurrje e lehtë e tregut të pasurive të paluajtshme për banesa është vërejtur në tremujorin e tretë të vitit. Sipas të dhënave të fundit nga ekspertët, pavarësisht rritjes së pritshme të normave të interesit dhe inflacionit, çmimet e banesave do të..

botuar më 22-11-04 4.58.MD

Kabineti teknik propozon zgjatjen e zbatimit të buxhetit të vjetër

Pas takimit me presidentin,  “Po e vazhdojmë ndryshimin” kërkoi që qeveria e përkohshme të paraqesë në parlament projektbuxhetin për vitin 2023. Afati për dorëzimin e buxhetit skadon më 31 tetor. “Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk do të mbështesë..

botuar më 22-10-31 12.29.MD