Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Rumen Radev dhe Illham Aliev
Foto: BGNES

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që karburanti blu të arrijë Evropën Qendrore, Perëndimore dhe Jugore më shpejt, më lirë dhe më të sigurt. Kjo u bë e qartë nga fjalët e Presidentit Rumen Radev pas takimit të tij në Sofje me kreun e shtetit të Azerbajxhanit Illham Aliiev. I ftuari theksoi se në takim u diskutuan edhe mundësitë për furnizime shtesë të gazit azerbajxhanas në Bullgari dhe ideja që ndërmarrjet e mëdha industriale bullgare të marrin gaz natyror direkt nga Azerbajxhani

Të shtunën Aliiev do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së lidhjes bullgaro-greke të gazit, e cila do t’i lejojë vendit tonë të marrë sasinë e kontraktuar të karburantit blu azerbajxhanas nga1 miliard metër kub.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Raja Nazarjan

Raja Nazarjan nga GERB është kryetare e Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor

Kryetar i Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor u zgjodh Raja Nazarjan, e propozuar nga GERB. “Pro” votuan 131 deputetë, “kundër” – 66 deputetë, 39 abstenuan. Konkurruesit e tjerë për postin ishin Viktoria Vasileva nga “Veliçie”, Petër Petrov..

botuar më 24-06-20 1.58.MD
Bojko Borisov

GERB nuk do të heqë dorë nga zgjedhja e tyre për kryetar të Kuvendit Popullor

Në godinën e parlamentit, lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se partia nuk do të heqë dorë nga nominimi i Raja Nazarjanit për kryetare të Kuvendit Popullor. Sipas Borisovit, nëse nuk zgjidhet kryetar i parlamentit, do të ketë krizë..

botuar më 24-06-20 12.20.MD
Stanisllav Ballabanov

ITN do të negociojë për të formuar një qeveri, por me një mandat të tretë të mundshëm

Me të hyrë në ndërtesën e Kuvendit, Stanisllav Ballabanov nga "Ka një popull të tillë" (ITN) theksoi se vendimi i tyre për të mos e përkrahur GERB-in në mandatin e parë dhe një mandat të dytë të mundshëm të Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (DPS),..

botuar më 24-06-20 10.29.PD