Programi i ditës

Snoubordistja Aleksandra Zhekova me flamurin kombëtar kryeson delegacionin bullgar në Lojërat olimpike dimërore në Vankuver.

Panorama sportive

Në Vankuver të Kanadasë filluan Lojërat e XXI olimpike dimërore. Fatkeqësisht ceremonia e hapjes u errësua nga vdekja e sportistit gjeorgjian Nodar Kumaritashvili. U mbajtën startet e para me pjesëmarrjen e sportistëve bullgarë. Sportistja më e mirë bullgare..

botuar më 10-02-15 1.21.MD

Bullgaria në Olimpiadën Dimërore në Vankuver

Më 12 shkurt hapen Lojërat Dimërore Olimpike. Në vazhdim të dy javëve qyteti kanadez Vankuver do të jetë mikpritës i Olimpiadës së 21-rë Dimërore. Ndryshe nga pjesëmarrjet e deritanishme të sportistëve bullgarë në lojëra verore olimpike, tani për tani..

botuar më 10-02-11 12.27.MD

Panorama sportive

Më 12 shkurt në Vankuver të Kanadasë hapen Lojërat Dimërore Olimpike. Në përcjelljen zyrtare të delegacionit olimpik bullgar presidenti Georgi Përvanov ia dorëzoi flamurin kombëtar ylles së snoubordit Aleksandra Zhekova – flamurtare e delegacionit. Në..

botuar më 10-02-08 12.27.MD
Kilian Allbreht njihet për shpirtin e vet sportiv, me të cilin arrin të pushtojë edhe sportistët e tjerë të ekipit bullgar.

Disiplinat e skive alpine në Bullgari

Kur më 27 shkurt në startin e sllallomit olimpik në Vankuver do të qëndrojë austriaku Kilian Allbreht, në tabelën ndriçuese pranë emrit të tij do të regjistrohet “Bullgaria”. Veterani 36 vjeçar do të rivalizojë për Bullgarinë stinën e pestë me radhë...

botuar më 10-02-03 1.30.MD

Panorama sportive

18 sportistë në 6 lloje sporti do ta prezantojnë Bullgarinë në Lojërat Olimpike Dimërore në Vankuvër. Kjo u bë e qartë gjatë kohës së mbledhjes së përgjithshme të Komitetit Olimpik Bullgar gjatë kohës të së cilës u afirmua delegacioni bullgar. Në listën..

botuar më 10-02-01 12.43.MD
Japonezi Naoki Juasa fitoi në 2 sllallomet për Kupën evropiane të skive në vendpushimin bullgar Bansko.

Panorama sportive

Volejbollistët e CSKA-së arritën një sukses historik për volejbollin bullgar, duke u klasifikuar për takimet e eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve, duke u bërë skuadra e parë bullgare e cila ka arritur deri në këtë fazë. Klasifikimi i tanëve u bë fakt,..

botuar më 10-01-25 12.29.MD
Kapiteni i skuadrës kombëtare dhe sulmues i “Manchester United” Dimitër Berbatov

Panorama sportive

“Futbollist i vitit” për vitin 2009 u bë kapiteni i skuadrës sonë kombëtare dhe sulmues i “Manchester United” Dimitër Berbatov. Në anketën tradicionale votuan 110 gazetarë nga 38 media bullgare. Kështu Berbatovi, i cili ka realizuar 49 gola në skuadrën tonë..

botuar më 10-01-18 12.56.MD
Në fotografinë (nga e majta në të djathtë): Cvetana Pironkova, Pavlina Filipova dhe Dimitër Berbatov

Panorama sportive

Në stafetën 4 herë 7,5 kilometra nga Kupa Botërore në biatlon për meshkuj në qendrën dimërore gjermane Oberhof, Bullgaria fpërfundoi në vendin e 11. Mihaill Kleçerov, Vlladimir Iliev, Martin Bogdanov dhe Krasimir Anev finishuan në 5:02.3 minuta pas fitueses..

botuar më 10-01-11 12.14.MD

Çmime për arritje të mëdha sportive gjatë vitit 2009 të sportistëve bullgarë

Në një ceremoni në Stadiumin Kombëtar “Vasill Levski” në Sofje, organizuar nga Ministria e Fizkulturës dhe Sportit dhe Totalizatori Bullgar i Sportit, u dekoruan sportistë bullgarë për arritje të larta gjatë vitit 2009. Me automobila, të siguruar nga..

botuar më 10-01-04 12.14.MD

Skuadra kombëtare bullgare e volejbollit për meshkuj – No 1 në Bullgari

Sivjet për herë të parë në anketën tradicionale ndaj gazetarëve bullgarë për zgjedhjen e sportistit të vitit u përfshi kategoria “skuadër e vitit”. Fitues në këtë kategori u bë skuadra kombëtare bullgare e volejbollit për meshkuj. Më 21 dhjetor në një..

botuar më 09-12-29 11.38.PD
Подкасти от БНР