Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европарламентът настоя за конкретни мерки в подкрепа на Украйна

Европейски парламент Страсбург
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският парламент настоя за конкретни, убедителни и навременни европейски мерки в подкрепа на Украйна. По време на проведените днес в Страсбург дебати за обстановката в страната, към Русия бяха отправени предупреждения да не насажда сепаратизъм и да съдейства за мирния преход.

Европейският съюз да организира международна донорска конференция за Украйна и да промени визовата си политика към нея като знак за ясна европейска перспектива, настояха от Европейската народна партия. Либералите поискаха докато вървят преговорите с международните финансови институции, Еврокомисията да осигури спешна помощ за най-неотложните финансови нужди на Украйна. Според лидерът на групата Ги Верхофстад Евросъюзът е длъжен и да помогне на страната да се отърве от олигархията, корупцията и престъпността.

Ако Русия струпва войски по границата и смята да навлезе в Украйна, това ще е катастрофа, заяви лидерът на социалистите Ханес Свобода, и под аплодисментите на колегите си призова Владимир Путин вместо войски, да изпрати посредници, които в диалог с Евросъюза да намерят решение за проблемите:

Русия трябва да реши дали иска да бъде приятел на Украйна, или да разруши цялостта й. Призовавам Русия да обмисли това добре и да се опита да бъде приятел на страната, а не само на някои от олигарсите й, заяви Свобода.

Русия има шанс да бъде част от връщането на стабилността и просперитета на Украйна, както и от международните усилия за справяне с икономическите й трудности, смята и комисарят по разширяването Щефан Фюле:

Това ще изисква признание на суверенното право на украинския народ да избира бъдещето си – и във вътрешната, и във външната политика. Русия може само да спечели от успеха на Украйна, и несъмнено ще загуби много от провала й, подчерта Фюле. Той добави, че Европа очаква всички в Украйна да се държат отговорно и да пазят единството, независимостта и териториалната цялост. Комисарят призова и за зачитане на регионалното, културно и езиково разнообразие на страната. Решението за отмяна на статута на някои регионални езици, сред които е и българският, беше обект на критики в пленарната зала.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32