Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакват се нови критики от ЕК заради съдебната ни система

Снимка: БГНЕС

Очаква се Европейската комисия (ЕК) да посочи отново липса на убедителни и трайни резултати в борбата с корупцията на високо ниво и организираната престъпност в България. Докладът с оценките на институцията за реформите на правосъдието и вътрешните работи все още не е официално оповестен и ще бъде публикуван едва идната сряда.

Двете стратегии за съдебна реформа и противодействие на корупцията, приети от българското правителство, все още предстоят да бъдат приложени на практика, пише в неокончателния вариант на мониторинговия доклад за свършеното през миналата година по т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка.

Освен за непрозрачност при назначенията в съдебната власт, този път Висшият съдебен съвет (ВСС) е критикуван и заради медийния скандал с подслушани разговори на две съдийки.  Без поименно в текста да се назовават Владимира Янева и Румяна Ченалова, там се говори за "две лица, замесени в нередности със сериозни съмнения за корупция и търговия с влияние в съдебната система", обясни пред "Хоризонт" източник запознат с доклада. Едва "след външен и вътрешен натиск" ВСС се е самосезирал по случая, отбелязва Брюксел.

По отношение независимостта на съдебната система, ЕК определя като "окуражаващо“ публичното говорене на съдии в подкрепа на реформата.

"Въпреки, че поправките в Конституцията са значително променени от първоначално предложения текст, тяхното гласуване от парламента е важна стъпка към реформата на ВСС,
отбелязва мониторинга по повод текстовете в основния закон, които накараха правосъдния министър Христо Иванов да подаде оставка.

"Нуждата от по-дълбока реформа на Прокуратурата се потвърждава от липсата на убедителни и трайни резултати в делата свързани с корупция на високо равнище и организирана престъпност",  се казва още доклада и ето защо Комисията препоръчва да се предприеме "независим преглед" над дейността на прокуратурата, което е заложено в правителствената стратегия за съдебна реформа.

ЕК припомня, че все още очаква приемането на новия Закон за съдебната власт и изразява "голямо съжаление“, че през септември Народното събрание е отхвърлило законопроекта на Меглена Кунева за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.

"И малкото законодателни промени, предприети през изминалата година, тепърва трябва да докажат своята ефективност", се отбелязва в черновата на годишния доклад, чийто окончателен текст ще бъде одобрен на заседание на ЕК в сряда към 11.30 часа българско време.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32