Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията за сухопътна и брегова охрана ще се намесва само при съгласие на засегнатата държава

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Новата Агенция на Европейския съюз (ЕС) за сухопътна и брегова охрана на външните граници ще се намесва с патрули само при съгласието на засегната държава-членка, обясни пред евродепутати в Комисията по правосъдие Матиас Рюте, директор на Генерална дирекция "Вътрешни работи" в Европейската комисия.

Персоналът на сегашната агенция ФРОНТЕКС може да опази само периметъра на сградата на Европарламента в Брюксел, но не и цялата външна граница на ЕС. С тези думи Матиас Рюте илюстрира нуждата от създаването на координирана система за сухопътна и брегова охрана, която по решение на ЕК да може да изпраща гранични екипи във всяка държава, която не се справя сама опазването на подстъпите към Шенген:

В действителност държавата-членка винаги трябва да даде съгласието си за съвместен оперативен план с ФРОНТЕКС. Ако не се съгласи, единственото, което можем да сторим, е да пратим страната на съд. Едните ни казват, че трябва да наложим решението на въпросното правителство, а други смятат, че това е погазване суверенитета на държавата. С този механизъм се запазва суверенитетът, като в същото време се оказва огромен морален натиск върху правителството да позволи външна намеса.

Холандското ротационно председателство на Съвета изрази оптимизъм, че страните-членки могат да излязат с обща позиция преди 21 април, когато ще заседават вътрешните министри, съобщи холандският дипломат Сандер Люистербург:

Значителна част от предложението беше обсъдена, включително противоречивите въпроси. Председателството работи за компромисни предложения по тях.

Текстовете се разглеждат на части от 28-те министри и за да не се губи време, веднага се пращат на депутатите в ЕП, които имат споделени правомощия по гласуването на новото европейско законодателство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32