Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С 25% е намалял броят на кандидат-студентите през последните шест години

| обновено на 15.03.16 в 11:51
Снимка: БГНЕС

През последните 6 години броят на кандидат-студентите у нас е намалял с 25%, каза заместник-министърът на образованието Николай Денков. По думите му става ясно, че системата с големия брой университети у нас трябва да се преструктурира, но сегашният екип на министерството не е привърженик на административното им сливане или затваряне:

Защото едно административно сливане води до много сериозни проблеми вътре в комбинираните висши училища. Никой не гарантира, че качеството ще се повиши. Даваме шанс на всички висши училища, по ясно изчистени критерии и правила, те да се преструктурират на базата на вътрешни решения, така че да бъде най-добре за всички във висшето училище. Очевидно е, че при по-малък брой кандидат-студенти ще трябва да бъдат намалени специалностите, ще трябва да бъдат намалени професионалните направления, но това означава висшето училище да избере как и в кои направления иска да се развие. Субсидията ще зависи от качеството на обучението. Няма смисъл да се съпротивляват, при положение че няма да имат средства за нещо, което не е качествено.

До края на месеца ще започне работата по 2 европейски проекта - за студентски практики и за студентските стипендии, каза още Николай Денков:

Проектът "Студентски практики" е продължение на този от миналия период. Той се ползва с голяма популярност, тъй като позволява за първи път студенти да влязат в реална работна среда. Работодателите могат да изберат най-добрите студенти и да ги наемат на работа, а студентите да получат практически опит и да имат в биографията си този опит, с който да търсят и да намират по-лесно работа. Проектът "Студентски стипендии" е насочен към приоритетните направления, най-вече техническите, инженерните, математиката, информатиката, компютрите… По този начин привличаме повече студенти в тези области, тъй като знаем, че има дефицит на кадри, ще можем да подпомогнем бизнеса с тези кадри.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32