Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нанотехнологиите в медицината дават шанс на болните

Снимка: Константин Велков - Фондация МОСТ

130 милиарда долара се очаква да бъдат инвестирани в световен мащаб през тази година за развитие на нанотехнологиите в областта на медицината. Магнитни частици се използват успешно с терапевтични цели, посочва проф. Иван Недков от Института по електроника към БАН. Лекарствата с магнитни частици могат да бъдат насочени да намерят точното място на болката и да лекуват само засегнатата област в човешкото тяло, каза проф. Недков:

Магнитната частица започва да се нагрява и температурно започва да разрушава болното място. Химиотерапията е един полезен и много често употребяван метод в момента в онкологията, но е известно, че химиотерапията не е селективна, тя разнася лекарственият препарат в обема на цялото тяло, докато наномагнитната терапия "drop delivery" е известна още с това, осигурява концентриране на лекарствения препарат на болното място и много силно повишаване ефективността на лечението. Другото приложене е за диагностика, създаването на нови препарати за  висока контрастност при ядрено-магнитен резонанс,  за получаване на картина от меката тъкан на човешкото тяло, комбинирано с позитронна емисионна томография, компютърна томография - това дава отлични възможности в диагностиката на ракови заболявания и въобще заболявания на човешката тъкан.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32