Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истанбул е домакин на първата по рода си Световната среща на върха по хуманитарните въпроси

Около 170 страни-членки на Организацията на обединените нации (ООН) ще участват в първата Световна среща на върха по хуманитарните въпроси, която ще се състои в Истанбул от 22 до 24 май.

60
 от тези държави ще бъдат представени на равнище държавен глава или премиер, между които ще присъстват и германският канцлер Ангела Меркел, емирът на Кувейт Ал Сабах, премиерът на Холандия Марк Рюте, а също и американският вицепрезидент Джо Байдън. 

България ще бъде представена от премиера 
Бойко Борисов, който ще говори на официалното заседание в понеделник, а делегацията на Европейския съюз ще се води от заместник-председателя на Европейската комисия Кристалина Георгиева.

Срещата идва на фона на Сирийската гражданска война, която навлиза в шестата си година и на най-тежката бежанска криза, пред която е изправена Европа след ВСВ.

Турският президент  
Реджеп Тайип Ердоган ще бъде домакин на срещата, като главна причина за провеждането й в Истанбул е близостта на Турция с всички основни региони в света. Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун заяви, че това ще бъде повече от среща на високо равнище, защото ще позволи да бъде направена преценка на методите за оказване на хуманитарна и спешна помощ при бедствени ситуации. По данни на международната организация към момента 125 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ, но само 85 милиона от тях имат достъп до такава.

Очаква се най-малко 50 правителствени ръководители, 
включително и на България, да обявят своите ангажименти за намаляване на хуманитарните бедствия, като паралелно от пресслужбата на Георгиева съобщиха, че тя ще представи в Истанбул "голямо споразумение" за преодоляване недостига за покриване на хуманитарните нужди от 15 млрд. щатски долара.

Руският президент
Владимир Путин заяви,че няма да участва в срещата под предлог, че програмата му е натоварена, но за същинска причина за отказа му се счита конфликтът му с Ердоган заради сваления руски самолет. По време на срещата турският президент ще проведе и двустранни срещи с гръцкия премиер Алексис Ципрас, както и с кипърския президент Никос Анастасиадис, но и с други лидери. 

Междувременно Турция беше призована от хуманитарната организация "Хюман райтс уоч" да отвори границата за нови сирийски бежанци. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32