Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

166 години от рождението на Иван Вазов

| обновено на 09.07.16 в 15:17

166-годишнината от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов беше чествана с поклонение пред паметника му в София. Къщата - музей на поета приема посетители безплатно.

С цветя и със спомени за написаното от Вазов дойдоха хората да почета паметта му. Ако се загледате в паметника на поета, той сякаш следи с поглед хората, които минават покрай него, и вероятно и днес им говори:
Ако не беше Вазов, много неща от нашата история, близка и далечна, щяха да потънат в забрава.
Нищо от съветите не се следва, нищо от неговото верую даже не се споменава, освен по такива поводи и пак цитирайки него, а не себе си.
Поетесата Мирела Иванова каза, че за великия поет се говори само със сърце:

Освен към всички нас, българските граждани, Иван Вазов винаги с чистотата на своята поезия се е обръщал и към българските деца. Със стихотворението "Аз съм българче“ е благословил всяко българско дете.

Кандидат-първокласничката София Иванова рецитира: "Аз съм българче."
Много софиянци се поклониха и на гроба на поета, издигнат зад храма "Света София", където Вазов е пожелал да бъде погребан. Камъкът, донесен от  Витоша става част от самия паметник през 1956 година.  
Гранитът е твърд, не се разрушава. Морената ще остане вечна, така, както е вечно творчеството на Вазов.

Честванията по повод годишнината започнаха от родното място на Вазов - Сопот, от Радиното училище, едно от първите девически училища в България, опожарено по време на Руско-турската война и възстановено после. Девическото училище, както и много други места в Сопот, са описани в романа "Под игото" на патриарха на българската литература Иван Вазов. От името на Рада Госпожина - една от главните героини в книгата, учителствала в града, идва и наименованието Радино. В него бе показана обновената експозиция "Старият Сопот" с творби на племенницата на писателя - художничката Бинка Вазова, с картини рисувани през 30-те години на миналия век. Те са изключително ценни, защото на много от тях има сгради, които днес вече не съществуват. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32