Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Иван Додов:"Голямо предизвикателство е да укротиш водата!"

Художникът Иван Додов, който е признат магьосник на акварела гостува във Варна за пети пореден път със самостоятелна изложба. В експозицията наречена „Импресии“ са включени повече от две дузини акварелни творби. Почти всички от тях са рисувани в пленерни условия в различните кътчета на България и Европа, в които Иван е пътувал през последната една година. Той е роден на през декември 1960 г. в гр. София. Завършва Художествена гимназия – София, през 1979 г., а през 1986г. и Художествена академия, специалност “Художествено пространствено оформление”, в класа на проф. Георги Петров. От 1989г. работи и се развива в областта на акварелната техника. Има множество самостоятелни изложби у нас и по света. Специализира в Париж през 1993 г. и в Австрия при проф. Ник Тиц през 1999 г., а в гр. Пасау (Германия) всяка година работи по един месец. Негови картини са притежание на частни колекции както в България, така и в Австрия, Великобритания, Германия, Гърция, Израел, Испания, Италия, Унгария, Франция и т. н. С Иван Додов разговаря Вяра Николаева:

Снимка- От кога е тази любов между Иван Додов и акварела?

- Любовта между Иван Додов и акварела датира от 1973 година. Бях още ученик в художествената гимназия. После продължих да се занимавам професионално с акварел. Сега сме 2017 година. Доста години станаха.

- Почти четвърт век.

- Четвърт век на ти с акварела. Така се получи. Любов с акварела. Цел на живота ми-акварелната техника и развитието в тази област. Той ми дава всичко-почти.

- А, защо акварела, а не друга техника?

- Защото винаги съм имал едно особено отношение към водата и цвета. Голямо предизвикателство е да укротя водата, да я съчетая с цвета и да създам нещо красиво за хората.

- Казахте, че обичате водата, че искате да я овладеете. Това е изключително важно при акварелната техника. В живопистта при работата с маслени бои, ако допуснеш грешка можеш да я прикриеш, както казват колегите Ви-да я замажеш, но при акварела не се получава. Тръгне ли водата няма спиране. Така ли е?

- Да. То това е и предизвикателството при акварела-да можеш успокоявайки водата да я използваш за твоите цели, да я съчетаеш с цвета и да се получи истинска живопис. По този начин да пресъздадеш това, което чувстваш и виждаш. Водата е една стихия, която много помага в акварела. Ти, ако не си я използвал в пълния и капацитет, то няма да се получи нищо.Снимка

- Обичате да сте детайлен.

- Да, обичам да вкарвам детайла като център в моите картини. Целта ми е да мога да прикова вниманието на публиката, на хората които гледат нещата и по този начин да им покажа това, което най-много ме е впечатлило. Всичко останало да е приглушено като фон. Напоследък отделям голямо внимание на живописването. На цвета. На светлината. На концентрирането в светлината като детайл. Да центрира картината.

Цялото интервю на Вяра Николаева с художника Иван Додов можете да чуете в звуковия файл:




За Иван Додов проф. Аксиния Джурова коментира: „За Иван  пейзажът като творческа инвенция е сакрален и деликатната техника на акварела е жива.  Силата на неговите акварели е в умението да усети особеностите на природните сезони и да им намери съответните цветови съчетания на места мистично въвличащи ни в дълбочината на златната есен, на други, смразяващи ни в ледените сияния на хоризонта и острите силуети на голите клони и очертания на сгради. Сред тази феерия от багрено-светлинните игри на световъздушната среда изплуват загадъчно ефирни като паяжини самотните в есенния листопад изящни извивки на металните столове по кафенетата на градските тротоари или дворове, потопени в утринната мъгла кубета на църкви и зъзнещи с настъпващата зима мачти на самотни лодки в пристаните.Като продължител на най-доброто в акварелната живопис у нас, Иван Додов въвлича чрез рисунъка детайла като активен компонент на творбите си. Но тук не става въпрос за рисунък, който подготвя, нахвърля бъдещата картина. Той работи “ад хок”, в момента бързайки да улови мимолетното в природата. Става въпрос за изваждането на определени детайли от архитектурния и природен ландшафт чрез конкретност на формите им на фона на характерните разливки на цвета, създаващи усещане за особено сфумато. Така реалност и иреалност се преплитат в едни чисто негови живописни внушения.”





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10