Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Падина

Красива природа, чисти улици, парк със спортни съоръжения на открито и детска площадка – това е част от село Падина, община Девня.

Едно от малките селища в региона – около 200 души постоянни жители. На 12 километра от Девня и на около половин час път от Варна. Повечето хора са възрастни и затова естествено там няма безработни. Няма и бебета - още чака първото за 2018- та да проплаче евентуално в края на календарната година.  Едно от селата, създадени от преселници от старопланинските села Еркеч и Голица. Затова и повечето хора с гордост казват, че са от местните. 

Падина е село, където вместо пенсионерски клуб направили и изцяло ремонтирали младежки клуб,  който винаги посреща стотината гости на селските празници. Село, където има къщичка за книги, които се четат и връщат отново.


Село, където местните жители, въпреки че повечето са пенсионери, още правят безплатни трудодни и държат на чистотата. Населено място, където няма кражби и всичко се пази. Няма никакви поражения върху всички съоръжения в малкия селски парк – работят спортните уреди и детски люлки. От месец събират падналите листа от дърветата в специални контейнери.

Всички са изключително трудолюбиви и това се забелязва в добре поддържаните селски дворове. Дори и  82-годишните  Добри и Станка редуват работата с почивката, в която централно място са цветята. Там освен всичко друго, има много любов, която е съхранена през годините.

Събеседниците в предаването са повечето дами и всички са снахи в село Падина. Така и не казаха защо е така, но вероятно който се докосне до красотата на района, се привързва към мястото. Както това се случва и на хората, закупили си къщи там. Затова вече почти няма имоти, които да се продават. Въпреки близостта с хвостохранилището, което е на може би няма километър от съседните  къщи и миризмата на което според местните често ги безпокои. Но и на този въпрос те отговорят: “Така е в целия регион, какво да направим?“.


През лятото изгоряло едното гнездо на щъркелите, но родителите се спасили и направили ново. Всичко тече, всичко се променя, важно е да не се загуби доброто, казват хората. Те имат две селски чешми, водата от които е близка до минералната и която се използва и от съседните села. И за да бъде полезна, направили  и място за пране на килими. Оградили и вековното дърво и водят на него всеки новодошъл.


Местните хора дарили стотици предмети за създаване на етнографска сбирка, където може да разберем какви е включвал чеиза на булката. Между многото неща там има и кърпа, която се поставяла на огледалото и била с надпис :“Добро утро“. Идея, която може да се превърне в успешен бизнес днес.


Ще ви разкажем за фолклорната група, за новата танцова формация "Падинска жарава", ще влезем в красивия двор на построената преди повече от век църква  "Свето Възнесение Господне" ...


Ще направим малка екскурзия по улиците на селото. Екскурзовод е самият кмет Ивелина Йоргакиева. Започваме със символа на Падина - паметника с момичето, което прибира реколтата :

Снимки : Румен Сарандев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#784 ТОП 20 (15.11-22.11.2024)

публикувано на 15.11.24 в 19:15

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 15 ноември със Светлана Вълкова

Актрисата Юлияна Чернева отбеляза 70-годишнината си с театрален пърформанс Археологът Александър Минчев разказва за колекцията си от стари вестници Националният музей „Борис Христов“ представи проекта си „Баси за Борис Христов“ „Диалози II“ в галерия „Папийон“ Художникът Веселин Димов открива изложба "Фрактални пейзажи"..

публикувано на 15.11.24 в 11:58

НОВИЯТ ДЕН на 14 ноември с Мариела Димитрова

Как липсата на предварителна продажба на билети от касите на Автогара-Варна създава неудобство за пътуващите, особено за тези, които правят прекачване и Варна за тях е междинна спирка. Разказ от първо лице в 8.10 часа. За неработещите информационни табла по спирките – коментар от управителя на ОП „ТАСРУД“ - Георги Киряков, в 8.40 часа...

публикувано на 14.11.24 в 06:35

НОВИЯТ ДЕН на 12 ноември с Иван Барбов

„Една от най-големите тайни на успеха е да обядваш тогава, когато другите хора закусват“, гласи мъдрост с автор неизвестен. Известни са ползите от ранното ставане, но най-хубавото е, че можете да започнете деня с Радио Варна.   Екипът тази сутрин е в състав Иван Барбов и звукорежисьорът Петър Венков, а Емилия Николова ще ни държи в течение с..

публикувано на 12.11.24 в 06:29

На 11 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 11 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES). TIDEMACHINE и дебюта "What Remains" – разговор с Пенко Скумов (SOUNDPROPHET). В "Мазето на Вакашински" – експертът по екстремен метъл Албена Цолова – Бета, Борис Павлов (EMBRACE BY DARK) и Ясен Вакашински представят концертите..

публикувано на 11.11.24 в 14:25
Облачно море

НА СВЕТЛО в понеделник, 11 ноември

Днес бе дадено началото на 51-вото Народно събрание.Първото заседание се проведе на фона на политически и граждански протести, както и на демонстрации пред сградата на парламента. Какво е мнението на варненци за новите народни представители и какви са очакванията им за работата на депутатите?; 16 са депутатите от Трети изборен район - Варненски,..

публикувано на 11.11.24 в 14:00

НОВИЯТ ДЕН на 11 ноември с Мариела Димитрова

Два дни без вода изкараха живеещите в района на ж.к."Възраждане"1 и ж.к."Възраждане" 4.   ВиК-Варна на два пъти удължава срока за отстраняване на аварията, последно ремонтът  трябваше да приключи 4 часа тази сутрин .  Репортаж в 7.40 часа. Първият сняг падна в Стара планина и на връх Шипка. Макари само сантиметър снегът ни припомни, че..

публикувано на 11.11.24 в 06:20