Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Бенковски

4
Снимка: Радио Варна

Бенковски е от селата, за което местните жители смятат, че няма нищо изключително в него. А когато поговориш с тях вече искаш и да живееш сред тях. Заради човещината, която усещаш в очите и гласа им. Има и други причини, поради които би поискал да бъдеш там.

Бенковски е  само на 15 километра от Варна, на километър след отбивката в местността "Харамията".  Не се различава много от намиращите близо до Варна населени места – има и по-големи къщи, и по-обикновени. Но е близо до гората и въздухът се усеща различен. Всъщност,  като селата в този регион, за които местните го сравняват с този във Велинград и Сандански. Надморската височина е 220 метра. Различни са и улиците – някои от тях са новоремонтирани. Правят впечатления имената им – все на реки. Кръстили ги така с пожеланието вече да няма воден режим. След включването на водопровод от Езерово няма проблем, разказва секретарят на селото Калинка Вълкова, която живее на улица "Дунав", където се намира и кметството. Там има почти всички големи реки, включително и "Камчия". За повечето местни хора обаче названието на последната се свързва с комплекса, където част от жителите на Бенковски работят. Именно намирането на работа е сред основните проблеми в село Бенковски. Както и транспорта, защото няма удобен обществен превоз. Много млади хора купуват къщи, но пътуват до Варна. Разчитат на собствен превоз.  Три лева е цената на билета, но трудно може да се разчита на автобусите, защото те са само сутрин и вечер.

Пътуват и децата до училището в съседното село Приселци, но до там е осигурен общински транспорт.  Малчуганите обаче са в местната детска градина.

Наскоро основно ремонтирали две улици, но се оказва, че не подменили подземната инфраструктура и за отстраняване на авариите от водопровода остават дупки в новия асфалт.

Бенковски няма писана история, но се събира от Хасан Хасанов, който е водопроводчик от почти 30 години и познава всички хора, не само улици.  Разменяме няколко думи пред магазина, където е седнал за кратка почивка. Обяснява колко хубаво си живеят хората от различните етноси и как взаимно си помагат при решаване на общите проблеми. А затова разчитат основно да изпълнените обещания от предизборната кампания. Така решили въпроса с новата джамия в селото, където наскоро направили ремонт и е много красиво, разказва Хасан Хасанов.

Хубаво е и около православния храм, който в Бенковски съградили заедно християни и мюсюлмани. Този пример на истинско приятелство ни представи Пенка Георгиева, която отваря храма. Съградили го в последните години, защото село без църква не може. Но малко хора идват в храма, предимно на големите празници, продължава Пенка Георгиева. И е притеснена от факта, че няма добри условия за бизнес в България, а без работа  младите напускат страната. Както например едно от нейните деца. Преди време в Бенковски имало няколко фирми с различно производство, но сега от тях са останали само спомените.

В селото се случва нещо и това се оказва местното читалище. Съвсем наскоро приключи основния ремонт на сградата и сега децата с удоволствие влизат в обновените стаи. Имат компютри, маси за игра на тенис, учат се да играят шах. И всичко е напълно безплатно. Но най-предпочитана е залата със сцената, където се събират малки и големи. Поставят сценки, възстановяват обичаи, танцуват. Правят го често и с майките. А в основата на тези забавления е секретарят на читалището Галя Йорданова.

80 са децата  в Бенковски,  30 от които посещават читалището. Жителите на Бенковски са по-малко от 500. В селото има няколко семейства англичани, които осигуряват подаръци за децата за Коледа, както направиха и тази година. Има и два магазина, където продавачите с удоволствие споделят личните болки и радости на клиентите и изпращат всеки с усмивка!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#785 ТОП 20 (22.11-29.11.2024)

публикувано на 22.11.24 в 19:25

"Идентичност" - албумът, който разказва мечти

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..

публикувано на 22.11.24 в 14:00
автор: Десислава Минчева

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 22 ноември със Светлана Вълкова

„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..

публикувано на 22.11.24 в 11:23

НОВИЯТ ДЕН на 22 ноември с Иван Барбов

„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна!

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..

публикувано на 21.11.24 в 15:45

НА СВЕТЛО

Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет;  Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..

публикувано на 21.11.24 в 13:37

НА СВЕТЛО на 20 ноември с Валерия Василева

В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови  ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..

публикувано на 20.11.24 в 13:50