Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в АВРЕН

19
Снимка: Радио Варна

Аврен е едно от селата, създадени от наследници на ваяците - етнографска група, която живеела по най-високата част на Източна Стара планина - в селата Голица, Козичене и Аспарухово. В тогавашните семейства се раждали по десетина деца и по време на поредните руско-турско войни част от българите тръгват на север. Не всички стигнали руските земи. Част от тях спирали по  пътя и така се появили десетки села на ваяците в Североизточна България. За тяхната духовност и живот разказва изключително богатата етнографска сбирка в читалището в село Аврен, построено с доброволен труд на най-високата точка на района.

Аврен е разположено на около 25 километра от Варна и на 14 километра от морето. До средата на 19 век селището е било населено с турци. Българите били от етническата група хърцои, които през 19 век се преселват в Бесарабия.  Селището се нарича Момино, което име е сменено преди 55 години.

Село Аврен е с надморска височина от 360 метра и вятърът е силен, разказват местните хора. Но и бабите ни знаели как да се обличат, за да се предпазват от студа. Изработвали дрехи, които без проблем устоявали на дъжд, вятър и дори - куршуми. И днес  жените умеят сами да се справят с предизвикателствата на живота, като това да почистват снега, който обичайно пада в селото, разказват дамите от пенсионерския клуб. Така потвърждават приказката, че най-добрият учител е неволята. 

А най-голямото щастие си остават децата. Колкото и рядко да си идват на село, това винаги се превръща в празник за бабите. А тези, които все още живеят с родителите  си в Аврен, стават все по-малко, сподели директорът на  средищното училище "Христо Ботев"  Гинка Колева. Там правят каквото е възможно по техните сили, за да ги задържат - работят по различни проекти, припомнят си родовите корени, използват компютри и микроскопи в учебния процес. Системата за видеонаблюдение показва, че към момента няма етническо напрежение между децата, защото те израстват заедно още от детската градина.

Добре поддържаната сграда на местното читалище е отоплявана и е място, където новото поколение отива с удоволствие. Отбелязват заедно всеки празник, изучават традициите и създават нови. Като тази заедно да засаждат различни дървета около читалището, което се оказва наследник на това, създадено във Варна от кап. Петко Войвода.

Всяка година купуваме по стотина книги и правим абонамент за най-търсените издания, сподели секретарят на читалището в Аврен Руска Станчева. Тя ще ни разкаже и рецептата на популярните в района Катини питки. Наричат ги така, защото са направени на "катове", между които се поставя сирене. 


За кмета на Община  Аврен Емануил Манолов купуването на къщи е доказателство, че хората харесват региона и трябва да се инвестира в инфраструктурни проекти и социални дейности, което правят в последните години. Като историк той се надява проучванията на археологическите обекти да продължат и те да бъдат направени достъпни и за граждани, което е сериозна предпоставка за развитие на туризма.

Авренското плато е било заселено още от времето, когато край Варна се развива културата, създала най-старото злато на света. На няколко километра от селото е крепостта Петрич кале, която е разрушена по време на похода на Владислав Варненчик - всъщност,  тя е последната преди "Битката на народите" край Варна от ноември 1444 година.

Будни хора били местните, разказва председателят на църковното настоятелство. Дамата с много вълнение споделя легендите за създаване на храма. Старата църква била дървена и изгоряла при пожар, предизвикан от нападанието на еничари. Техният ръководител обаче си спомнил, че като дете играел по тези поляни и дарил част от средствата за построяването на каменна църква. Всички се включили в съграждането на храма. Стените й са дебели почти метър,  а майстори от Тревненската школа рисували иконите. Изрисуван е дори олтара, похвали се отец Стефан, който идва на големите празници в селото.

Местната библиотека е много стара и има ценни издания в нея, като евангелие от времето, когато е построена. Под корниза на покрива има и каменна пластика. В последните години е направен ремонт със средства от Общинския бюджет.

По този начин обновили и пенсионерския клуб, където се празнуват всички лични и национални празници. Това ще направят и на 21 януари - Бабинден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН на 23 юли с Иван Барбов

Разговор в кафене: „Кафе или чай? За мен, море!“. И кафето и морето могат да се съчетаят ако го изпиете, посрещайки изгрева на слънцето на морския бряг, когато е още прохладно. А ако малко след първите му лъчи, превключите и на честотите на Радио Варна, ще ви озарят лъчите на усмивките и доброто настроение. Във времето от 6:00 до 10:30..

публикувано на 23.07.24 в 06:18

На 22 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 22 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Chris Casket (STRIGOI, екс-EXTREME NOISE TERROR). Стоян Трифонов, Жеко Станев и Георги Димов за завръщането на CARTWHEEL. "Извън Контрол" – автобиографията на Николай Йорданов - Кольо Гилъна. В предаването ще звучи музика на: CONVICTED SOULS, FYELD, SMALLMAN, CORPSE,..

публикувано на 22.07.24 в 14:25

НА СВЕТЛО на 22 юли със Светлана Вълкова

14.20 – Отново на фокус: ВиК ремонтите в местността Евксиноград 14.40 – „Смет за добро“ - благотворително събитие в полза на Центъра за специална образователна подкрепа 15.20 – В центъра на Болград се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта 15.40 – За поредна година във Варна се проведе инициативата “Бъди..

публикувано на 22.07.24 в 13:05

НОВИЯТ ДЕН на 22 юли с Мариела Димитрова

В разгара на лятото в капана на жегата Варна отново потъна в боклуци, неизмити улици и миризми... За съжаление обстановката не изглежда никак приятна нито за туристи, нито за местни. Кризата с боклука ни превзема успоредно с тенденцията за свръхконсумация. Като прибавим нехайното поведение в екологично отношение от страна на някои граждани и..

публикувано на 22.07.24 в 06:15
Chart

#772 ТОП 20 (19.07-26.07.2024)

публикувано на 19.07.24 в 19:36

В „Гравитация нула“ на 19 юли

„Гравитация нула“ на 19 юли 2024 година с Мартин Николов -   Албумът на Дани Белчева „Naive“ и представянето му във Варна на 23 юни; -   Мойра Янкова от Варна е единствената българка, приета в специалност "Оперно пеене“ във Виенската консерватория; -   Детските книжки и първите седем години при най-малките – говори..

публикувано на 19.07.24 в 13:13

НОВИЯТ ДЕН на 19 юли с Иван Барбов

Когато и да си легне човек вечерта, рано сутринта в 6:00 часа все ще му се спи. Това гласи мисъл с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Гарантирано няма да ви се спи ако се събудите с програмата на Радио Варна. Във времето до 10:30 часа ще проследим събуждането на деня, а Иван Барбов, Емилия Николова и звукорежисьорът Иван Тасев..

публикувано на 19.07.24 в 05:56