Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненски танцьори в подкрепа на петицията "Да отворим залите"

Петиция "Да отворим залите!"
Снимка: Фейсбук/ Димо Алекандров

Да продължим да танцуваме, но и да спазваме стриктно правилата за дезинфекция и дистанция. Да слушаме заедно музика и да се движим, но да бъдем заедно в залата. Защото наред с физическото здраве, не по-малко важно е психическото и емоционално такова. След отмяната на извънредното положение, да бъде разрешено залите да заработят при строго спазване на мерките, съгласувани с Министерството на здравеопазването.

Това са част от исканията и емоциите, които задвижват работещи в танцови, творчески и музикални зали у нас. Те се обединиха в петиция, адресирана до премиера, Националния оперативен щаб, до министрите на културата и здравеопазването и омбудсмана на Република България с искане за работна среща за разрешаване на проблема.

"Да отворим залите" - петицията, разпространявана главно във Фейсбук, набира все по-голяма популярност, и часове след стартирането е подписана от над 5 хиляди души.

Началото идва отново в социалната мрежа, със създаването на групата "Фолклор по време на пандемия", спомня си един от инициаторите на петицията - Димо Александров от танцов състав "Шарена гайда" във Варна:

"В тази група колеги от бранша се събрахме, за да обменяме добри практики и взаимопомощ по време на извънредното положение. Впоследствие към нас се присъединиха доста хора, дори такива от друг вид изкуства, които също не упражняват дейност - модерен и класически балет, спортни танци и т.н. В инициирана среща в Zoom се обединихме около общата идея, че искаме залите, в които репетираме, да бъдат поетапно отворени. Това считаме, че ще повлияе добре в психологически и емоционален, а и здравословен план на хората, които ги потребяват. Ние не искаме за себе си повече от това, което искат собствениците на басейни, фитнес зали и др., просто останахме някак встрани! Съобразяваме се категорично и отговорно с обстановката и не подлагаме под съмнение предприетите здравни мерки! Напротив - готови сме да ги приложим в дейността си! Винаги сме вярвали, че наред с физическото здраве, не по-малко важно е психическото и емоционално такова".
Засега танцьорите и хореографите се въздържат от това точно какви ще са правилата, които трябва да се спазват, ако залите отворят. "Ние не сме експерти, а и тези правила са общовалидни. Ще се съобразим с всичко, което ни кажат отговорните институции и ще действаме адекватно. Съзнаваме прекрасно сериозността на положението. Идеята на тази петиция е танцовите зали да не бъдат оставяни на заден план", подчерта Александров.
В петицията се предлага поетапно отваряне на залите - от 14 до 21 май разрешаване на индивидуални занятия по график и при засилени хигиенни мерки, а от 22 май - разрешаване и на занятия по групи, в зависимост от квадратурата на залите, при спазване на регламентираното отстояние на хората и дезинфекция на помещенията.
Танцьорите от танцовия състав "Шарена гайда" във Варна не спират срещите си и днес. Те продължават да танцуват и да си спомнят с клипчета и снимки за свои предишни участия. Всичко се случва, благодарение на възможностите, които им дава интернет.
Разговора с Димо Александров за предаването "Улица "Събота" по Радио Варна чуйте в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бутан - страната с министерство на щастието

Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш..

публикувано на 10.07.24 в 15:57

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00