Академичната общност чества 100 години от основаването на Икономически университет - Варна с поредица от събития в началото на октомври. Акценти в програмата са церемониите за удостояване с почетното звание "доктор хонорис кауза" и връчване на академичните награди на името на първия ректор на висшето училище - проф. Цани Калянджиев, представянето на монография - първата по рода си история на ИУ-Варна от създаването до 1945 година.
Юбилеят е поводът на предаването за образование да гостува ректорът на ИУ - Варна - професор Евгени Станимиров, а разговорът ни започва с поглед към историята - условията, в които първостроителите са създавали университета преди век и ключови моменти, които разкриват драматизма на времената между двете световни войни.
"Като млад асистент бях изпратен в Държавен архив да направя проучване във връзка с някои учебни планове в областта на рекламата. Бях командирован за един ден, а останах три... бях изумен от документите, които имах възможност да разгледам и от историята, която те разкриват. Мога да кажа, че от този момент нататък университетът стана действително моя кауза" - разказва проф. Евгени Станимиров, ректор на ИУ-Варна. - "Питате за някои особено драматични моменти... Изключително съм впечатлен от личността на първия ректор - Цани Калянджиев, и от начина, по който той се е справял със сериозни изпитания в първите години след създаването на Висшето търговско училище, за да отстоява неговата автономия и независимост от опитите за политически и икономически натиск. През 20-те години, например, професор Калянджиев не допуска на територията на университета полиция, която преследва студенти с леви убеждения. По-късно му се налага - отново, за да защити академичните ценности и автономията, да се противопостави на същите тези студенти и опитите им за политически протести вътре във висшето училище. Това, което много силно ме впечатлява висторията на университета е и фактът, че решението за създаването му е взето преди сто години, но предисторията му е много по-далеч във времето - още от края на 19 век. Да не забравяме и това, че ИУ-Варна е първото висше училище у нас със собствена академична сграда." Как висшето училище успява да се предпази и от прекомерната намеса на Варненската търговско-индустриална камара, да се еманципира от основателите и да постави партньорството на нова основа, как Цар Борис ІІІ открива униерситета и го определя като първото висще търговско училище у нас - чуйте още в звуковия файл.
В „Гравитация нула” на 26 февруари с Мартин Николов Новият Закон за филмовата индустрия – защо от гилдията не го подкрепят и настояват за президентско вето – разговор с режисьора Анри Кулев; Започва 18 международен фестивал за късометражно кино „In The Palace” – представяме го с директора Цанко Василев; Детският спектакъл-концерт „Ало, ало слънчице!“..
Павлин Косев, собственик на хотели и председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите с коментар за работата на бранша от 1 март; Какво е общото между счетоводството и шиенето на мартеници?; Изключително голям интерес за гласуване на местните парламентарни избори има сред българската общност в Германия. За..
Българската общност във Великобритания направи петиция за промени в Изборния кодекс. Какви са исканията им? Репортаж на Димитрина Дончева. Колко и на каква стойност са реализираните проекти с европейски средства в област Варна за периода от 2014 до 2020 година? Как бяха подпомогнати фирмите, засегнати от пандемията? Отговорите ще научим от..
Глобалната интернет мрежа става все по-бърза и всеобхватна, очаква се с навлизането на новата 5G технология възможностите й да бъдат почти необятни. Ще бъдем ли обаче, ползвайки 5G, по-уязвими като потребители? В 8.15 часа ще коментираме с Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен интернет. В 8.40 ще ви срещнем с Радан Мирянов..
Марин Сотиров от Сдружението на заведенията във Варна и ресторантьор за ваксинирането на работещите в бранша като част от подготовката за отварянето от 1 март. Областният управител на Варненска област Стоян Пасев коментира има ли достатъчно ваксини за масова имунизация срещу ковид във Варна. Откриха медийното студио в Икономически университет –..
Денонощен ваксинационен кабинет е открит в Диагностично-консултативния кабинет „Св.Клементина” във Варна.Той ще работи до 7 часа сутринта. Успоредно с това продължава и ваксинационната кампания за всеки желаещ от понеделник до петък. Разговор с управителя на здравното заведение д-р Иван Иванов; Акробатът Красимир Васов за мечтата му да..
Иван Иванов от Плевен вече десет години идва в клиниката на д-р Людмила Емилова. С него разговаря Габриела Гаврилова. Аз съм търсил с години решение на високото кръвно налягане, наднорменото тегло и диабета...