Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Post Factum" с Валери Великов, на 22 октомври

Снимка: "Фейсбук"

Несигурните формулировки раждат несигурност в обществото и последната заповед за носенето на маски на открито и ярък пример за това. В заповедта е записано следното: "При струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. гражданите трябва да носят маска или друго средство, покриващо носа и устата". Това поражда у мен два въпроса. Какво означава струпване на хора? Двама души, които чакат на светофара на общината струпване ли са или не? А какво значи друго средство, покриващо устата и носа? Това също не ми е ясно. Значи мисля си, че може да използвам и някоя от старите си тениски. Вариантите са много, сещам се и за по-екстремни и странни възможности. Ако съм с маска за мотористи в стил крадец в банка, ще бъда ли глобен или не?

Питам не от здравна гледна точка, а от правна. Защото липсата на детайли дава възможност за спекулации. Представителите на РЗИ, общините и МВР, които имат право да глобяват може да подходят доста субективно, както казва адвокат Кръстев в зависимост от човека и ситуацията. Това май стана основен принцип, по който функционира държавата. Всичко в нея се случва в зависимост от човека или ситуацията, особено в зависимост от човека…

Вчера ви казах по повод носенето на меските, че май каквото и да направим ще сгрешим. А като сгрушим, ще ни глобят, а като ни глобят имаме две възможности. Да платим 300 лева или да обжалваме. Между другото вече има над хиляда жалби срещу предните заповеди на Ананиев за маските. Очаква се и сега доста граждани да подадат жалби в Административните съдилища. Има ли смисъл обаче…? Докато излезе решението на съда може да минат месеци.

Така, че можете да се жалвате, ако не друго ще получите поне морално удовлетворение, че сте натрили носа на администрацията. Фактът, че решението на съда ще излезе след толкова месеци или години, че вече няма да има никакъв друг ефект, освен да накара администрация ехидно да се усмихва под предпазнати си маска.

Другото в "Пост фактум":

Защо Румъния отказва да внася български черни миди. Отговорът очакваме от председателя на Асоциацията на производители на рибни продукти „БГФИШ“ Йордан Господинов. Според него, проблемът е с липсата на класификация на нашите води.

Кампания, насочена към хората с интелектуални затруднения започна днес в Добрич. Тя е организирана от Фондация „Николай Чудотворец“ и е под наслов „Да останем свързани“. Повече за кампанията - в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.

„Студената война – между миналото и бъдещето“ е тема на дискусия, която ще се проведе в Арт салона на Радио Варна. Таня Димитрова разговаря с проф. Нина Дюлгерова, която е сред участните в дискусията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 16 декември в "От другата страна" по Радио Варна

На 16 декември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Marco Mendoza (екс- WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES). Представяне на дебютните сингли на варненската банда GASP " Some Of Us" и "Nothing Can Stop Me" – разговор с Георги Тодоров, Евгени Йорданов и Дамян Чакъров. В "Мазето на Вакашински" – Емил Сапаревски..

публикувано на 16.12.24 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 16 декември с Мариела Димитрова

Зърнопроизводителите са в протестна готовност заради проектобюджета за 2025 г. Според бранша не са заложени средства, които са ключови за стабилността на сектора. Какво липсва в проектобюджета за догодина? В 8.10 часа – коментар от Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на  зърнопроизводителите. В 8.40 часа ще включим..

публикувано на 16.12.24 в 05:52
Chart

#788 ТОП 20 (13.12-20.12.2024)

публикувано на 13.12.24 в 19:41
автор: Васил Василев

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 13 декември със Светлана Вълкова

Покривът на ремонтираната сцена Филиал на Варненския драматичен театър продължава да тече – репортаж Радио Варна на 90 – изложба в Държавен архив – Варна – гостува Донка Николова, началник на Архива Представяме книгата „ARCHE – Детството на човечеството“, посветена на художничката Маргарита Войнова. Гости – д-р Иван Войнов, Димитър..

публикувано на 13.12.24 в 11:24

НОВИЯТ ДЕН на 13 декември с Иван Барбов

Поверието гласи, че ако на петък 13-ти черна котка ви мине път, значи животното просто отива някъде. Ако пък видите усмихнат човек в добро настроение със слушалки – значи сигурно слуша Радио Варна и „Новият ден“. С кафе, интересни теми, актуални новини и хубава музика Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Недялко Добрев ви..

публикувано на 13.12.24 в 07:52
Творба на Маргарита Войнова

НОВИЯТ ДЕН на 12 декември с Мариела Димитрова

Кметствата във Варна разглеждат места за нови детски площадки или реновиране на стари, за които да бъдат заложени средства при разработването на проектобюджета на общината за 2025 г. Кои терени ще предложат едни от най-големите и гъсто населени райони „Приморски“ и „Владислав Варненчик“ ще коментираме с кметовете им Николай Желязков и Николай..

публикувано на 12.12.24 в 06:20

НОВИЯТ ДЕН на 10 декември с Иван Барбов

„Ако накараш човек да се усмихне, ще промениш света. Може би не целия свят, но неговия със сигурност“. Това гласи мъдрост с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Който и да е той, добре го е казал човека. Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Добромир Мързов пък ще опитат да предизвикат усмивките на всички ранобудни..

публикувано на 10.12.24 в 07:31