Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Post Factum" с Валери Великов, на 22 октомври

Снимка: "Фейсбук"

Несигурните формулировки раждат несигурност в обществото и последната заповед за носенето на маски на открито и ярък пример за това. В заповедта е записано следното: "При струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. гражданите трябва да носят маска или друго средство, покриващо носа и устата". Това поражда у мен два въпроса. Какво означава струпване на хора? Двама души, които чакат на светофара на общината струпване ли са или не? А какво значи друго средство, покриващо устата и носа? Това също не ми е ясно. Значи мисля си, че може да използвам и някоя от старите си тениски. Вариантите са много, сещам се и за по-екстремни и странни възможности. Ако съм с маска за мотористи в стил крадец в банка, ще бъда ли глобен или не?

Питам не от здравна гледна точка, а от правна. Защото липсата на детайли дава възможност за спекулации. Представителите на РЗИ, общините и МВР, които имат право да глобяват може да подходят доста субективно, както казва адвокат Кръстев в зависимост от човека и ситуацията. Това май стана основен принцип, по който функционира държавата. Всичко в нея се случва в зависимост от човека или ситуацията, особено в зависимост от човека…

Вчера ви казах по повод носенето на меските, че май каквото и да направим ще сгрешим. А като сгрушим, ще ни глобят, а като ни глобят имаме две възможности. Да платим 300 лева или да обжалваме. Между другото вече има над хиляда жалби срещу предните заповеди на Ананиев за маските. Очаква се и сега доста граждани да подадат жалби в Административните съдилища. Има ли смисъл обаче…? Докато излезе решението на съда може да минат месеци.

Така, че можете да се жалвате, ако не друго ще получите поне морално удовлетворение, че сте натрили носа на администрацията. Фактът, че решението на съда ще излезе след толкова месеци или години, че вече няма да има никакъв друг ефект, освен да накара администрация ехидно да се усмихва под предпазнати си маска.

Другото в "Пост фактум":

Защо Румъния отказва да внася български черни миди. Отговорът очакваме от председателя на Асоциацията на производители на рибни продукти „БГФИШ“ Йордан Господинов. Според него, проблемът е с липсата на класификация на нашите води.

Кампания, насочена към хората с интелектуални затруднения започна днес в Добрич. Тя е организирана от Фондация „Николай Чудотворец“ и е под наслов „Да останем свързани“. Повече за кампанията - в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.

„Студената война – между миналото и бъдещето“ е тема на дискусия, която ще се проведе в Арт салона на Радио Варна. Таня Димитрова разговаря с проф. Нина Дюлгерова, която е сред участните в дискусията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Гравитация нула“ на 19 юли

„Гравитация нула“ на 19 юли 2024 година с Мартин Николов -   Албумът на Дани Белчева „Naive“ и представянето му във Варна на 23 юни; -   Мойра Янкова от Варна е единствената българка, приета в специалност "Оперно пеене“ във Виенската консерватория; -   Детските книжки и първите седем години при най-малките – говори..

публикувано на 19.07.24 в 13:13

НОВИЯТ ДЕН на 19 юли с Иван Барбов

Когато и да си легне човек вечерта, рано сутринта в 6:00 часа все ще му се спи. Това гласи мисъл с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Гарантирано няма да ви се спи ако се събудите с програмата на Радио Варна. Във времето до 10:30 часа ще проследим събуждането на деня, а Иван Барбов, Емилия Николова и звукорежисьорът Иван Тасев..

публикувано на 19.07.24 в 05:56

НА СВЕТЛО в четвъртък, 18 юли

Защо не е толкова важно Апостолът да бъде канонизиран и екранизиран според историка Станка Димитрова - разговор по повод 187 години от рождението на Васил Левски; Тази вечер жителите на село Приселци и околните - Аврен, Бенковски, Здравец и Садово ще се съберат на протест заради всекидневното безводие в района; Множество сигнали стигат до..

публикувано на 18.07.24 в 13:22

НА СВЕТЛО на 17 април с Валерия Василева

В тези горещи дни е по-добре да не ходим на плаж, съветва анестезиологът и плажен лекар д-р Лилиа Куртева. Храмовият празникът на манастира „Света Марина“ в село Ботево отново събра стотици гости. Почти половинвеквече е верен на своето работно място един от познатите ни синоптици от НИМХ-Варна – Любомир Маджаров. В сила е нова..

публикувано на 17.07.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 17 юли с Иван Барбов

„Тъкмо влизам в морето и ... алармата звънна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Д оказано е, че колкото и добре да спи човек, рано или късно все трябва да стане за работа. За тези, които са чули рано досадния понякога звук на алармата, каним ви да започнете деня с усмивка и добро настроение на честотите на Радио Варна...

публикувано на 17.07.24 в 06:16
Лято край язовир

НА СВЕТЛО на 16 юли с Валерия Василева

Срещаме ви с доброволци, участвали в гасенето на пожарите край Варна през последните дни. За поредна година Математическата гимназия във Варна води в областта по най-висок бал за прием след седми клас. Акцентите от пленарната сесия на Европейския парламент и избора на председател. България трябва да започне опити с извалявания..

публикувано на 16.07.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 16 юли с Мариела Димитрова

Живите организми в морето преминават през климатичен стрес в горещите летни дни. При обичайни около 25 градуса на морската вода през месец юли в района на Варна, сега синоптиците съобщават за около 27 градуса. Още за ефекта на затоплянето върху живия свят в морето в 8.10 часа ще коментираме с доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология към..

публикувано на 16.07.24 в 06:27