Екзоскелети превръщат работниците в автомобилните заводи в човеко-роботи; Роботи ще заменят сезонните работници в брането на зеленчуци в Англия и Франция; Роботи опрашват растения и заменят пчелите; Руски робот преподава физика, химия, биология и роботика на деца в Норвегия; Учени създадоха система от изкуствен интелект, която може да диагностицира болестта на Паркинсон много преди появата на видими симптоми; Изкуствен интелект помага при доказването на COVID-19 по телефона; AI технология може да пише романи, но е сляпа за расизма или сексизма; Изкуствен интелект потвърди съществуването на 50 екзопланети ...
Това са само част от произволно събрани заглавия от последните два месеца по темата за изкуствения интелект (AI) и роботите и тяхното приложние в ежедневния ни живот.
"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В Професионална асоциация по роботика и автоматизация влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само, казва Кристиян Михайлов - един от основателите на Професионална асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
Според последното преброяване, така да се каже, у нас има около 500 специалисти, пряко ангажирани в разработването на изкуствен интелект и 47 компании, които работят в областта или по международни проекти.
Сред големите предизвикателства пред развитието на изкуствения интелект и роботиката у нас е липсата на информация. В същото време, и изкуственият интелект, и роботите могат да променят към по-добро и начина, по който живеем и работим, но и професиите, медицината, образованието. Покрай научно-фантастичните филми и книги обаче, хората масово имат погрешна представа за изкуствения интелект и роботите. Липсата на образованост създава страхове, но истината е, че този тип страх е ирационален, пояснява и Йонко Чуклев от асоциацията.
В „Алея Култура“ на 22 юни с Мартин Николов - Започна ММФ „Варненско лято“ – акценти в програмата с Десислава Георгиева - началник отдел „Фестивали и проекти“ към дирекция „Култура и духовно развитие“ в община Варна; - Изложба „Разливи“ на Станислав Памукчиев в галерия „A&G Art Meeting“; - Продуцентът Борислав..
За втори,но не и за последен път нашият екип гостува в село Николаевка, община Суворово. На село винаги е хубаво да се завърне човек, за да вдиша аромата на спокойствието, за да усети близостта на земята, за да се приземи и разведри. Николаевка в момента е цялата в зеленина, чуват се птичи песни, чува се и резачка, защото има един единствен работник,..
Нови преговори за заплатите в „Градски транспорт“ ЕАД – Варна - позицията на синдикатите: увеличение или ефективни протести. Дигиталното бъдеще на здравеопазването и п редизвикателствата пред медицинското образование. Държавен архив-Варна представя книгата „Иван Драсов. Непознатият и недооценен деец на българското националноосвободително..
На 16 юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Alan "A.A. Nemtheanga" Averill (PRIMORDIAL, DREAD SOVEREIGN). Разговор с Венцислав Стойчев за дебюта на BLINDED THROUGH THE SEASONS "Revelations". HELLBØUND с участие на "W:O:A Metal Battle 2025" и дебютен албум "H.E.A.T" – разговор с Димитър Николов, Преслав Димитров,..
Всяко населено място си има дата, на която е сборът. На село Куманово, което отстои на двадесетина километра от общинския център Аксаково и на около 11 от областния център Варна, сборът е на Петдесетница. И там имаше от всичко - детски глъч, народна музика, хора, скара, усмивки, разговори. Едно голямо и задружно село – като семейство. В следващите минути..
В „Алея Култура“ на 15 юни с Мартин Николов - XVI издание на „Опера в Летния театър“ на Държавна опера – Варна – директорът на ТМПЦ – Варна Даниела Димова с подробностите; - Премиера на „Аладин“ - концертът в костюми – говорят режисьорът Петко Бонев, диригентът Страцимир Павлов, хореографът Анна Пампулова и Георги Георгиев в..