Екзоскелети превръщат работниците в автомобилните заводи в човеко-роботи; Роботи ще заменят сезонните работници в брането на зеленчуци в Англия и Франция; Роботи опрашват растения и заменят пчелите; Руски робот преподава физика, химия, биология и роботика на деца в Норвегия; Учени създадоха система от изкуствен интелект, която може да диагностицира болестта на Паркинсон много преди появата на видими симптоми; Изкуствен интелект помага при доказването на COVID-19 по телефона; AI технология може да пише романи, но е сляпа за расизма или сексизма; Изкуствен интелект потвърди съществуването на 50 екзопланети ...
Това са само част от произволно събрани заглавия от последните два месеца по темата за изкуствения интелект (AI) и роботите и тяхното приложние в ежедневния ни живот.
"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В Професионална асоциация по роботика и автоматизация влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само, казва Кристиян Михайлов - един от основателите на Професионална асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
Според последното преброяване, така да се каже, у нас има около 500 специалисти, пряко ангажирани в разработването на изкуствен интелект и 47 компании, които работят в областта или по международни проекти.
Сред големите предизвикателства пред развитието на изкуствения интелект и роботиката у нас е липсата на информация. В същото време, и изкуственият интелект, и роботите могат да променят към по-добро и начина, по който живеем и работим, но и професиите, медицината, образованието. Покрай научно-фантастичните филми и книги обаче, хората масово имат погрешна представа за изкуствения интелект и роботите. Липсата на образованост създава страхове, но истината е, че този тип страх е ирационален, пояснява и Йонко Чуклев от асоциацията.
В "Гравитация нула" на 20декември с Мартин Николов - Успешна година за киносалоните – говори председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев; - Изложба „Зима“ на Марина Борисова в „Галерия 12“; - „Смъртоностна събота“ – криминален роман на Димитър Цолов; - Сборник разкази „Измерения..
Варненският мото клуб „Диви деца“ отново организира благотворителен коледен обяд за възрастни и нуждаещи се. Мястото – клуб „Усмивка“ на бившата Цирковата площадка. Датата – 22 декември, тази неделя, а до петък, вкл. рокерите събират трайни продукти, които ще бъдат разпределени за нуждаещите се. Още за рокерската инициатива – интервю с Димитър..
Сдружение „Гаврош“ представи днес резултатите от инициативата „По-активни и по-неуязвими" с основна цел да се повишат знанията на потребителите на социални услуги за техните права, за превенция на дискриминацията и застъпничеството. Варна отбелязва тържествено днес 180 години от рождението на легендарния български капитан Петко войвода...
Репортаж по сигнал за наводняващ се път в района на Кайсиева градина във Варна; Варна избра спортист и отбор за 2024г. - щангистът Христо Христов и ПФК Черно море; Срещаме ви с Мартина Костелянчик и Симона Георгиева, които са сред 30 от най-успешните млади хора на България в престижната класация на Forbes в селекцията „30 под 30“. Мартина е..
На 20 декември в София – отново протест на таксиметровите шофьори заради поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". По сигнал на слушатели – тема с продължение за състоянието на пътната мрежа в село Венелин, община Долни чифлик. Утре ще бъде представен пред посетителите реализираният с подкрепа на Министерството..
Сутрин е рано за кино, но не и за хубаво кафе и Радио Варна. Касовата сутрешна продукция „Новият ден“ започва още преди изгрева на слънцето, точно в 6.00 часа. В главните роли са Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Добромир Мързов. Ефирният сюжет ще проследи интересните теми от ежедневието, актуалните новини и..