Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По първи петли на 24 май

По първи петли - 24.05.2021

БНР-Радио Варна

04.00 – 06.00 часа

Водещ: Ваня Славова

Звукорежисьор: Петър Венков

В един от най-светлите празнични дни в българския календар ще започнем утрото с добро настроение и само българска музика!


Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си ти поднови!

Върви към мощната Просвета!
В световните борби върви,
от длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!

24 май – денят, в който отдаваме своето уважение и благодарност към светите братя Кирил и Методий. Прекланяме се пред духовния подвиг на техните ученици – великите първоучители, съхранили корените на българската идентичност. Благодарение на тях имаме уникален и благозвучен език, на който казваме най-скъпите думи, пожелания и изречения, които осмислят и променят живота ни.
Честит празник на всички учители, деца, дейци на културата, преподаватели в университети! Пожелаваме ви здраве, успехи и вяра! Носете в себе си светлината, палете огъня на знанието! Бъдете благословени.

Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност носи със себе си гордостта от Златния век на цар Симеон-апогея на българската средновековна държава.

При управлението на цар Симеон е преведена и създадена богата книжнина, предназначена както за високообразовани хора, така и за простолюдието. В нея присъстват произведения, написани на висок стил, с информация от всички аспекти на тогавашния живот – история, богословие, география, животински свят, природа.

В същото време сред обикновените хора са четени и разпространявани произведения, написани разбираемо, с думи прости, които позволяват полезните сведения за живота и природата да стигнат до по-голяма аудитория. За това спомога и фактът, че книжовният език е всъщност говоримият език, на който общуват поданиците на царя.

През X век започва да се разпространява и т. нар. апокрифна (т.е. тайна) литература. Апокрифните съчинения разказват за създаването на света, дава сведения за природата, човека и за морала на достъпен език. Често пъти обаче те съдържат и еретически твърдения и послания.

Българските книжовници извършват огромен по обем работа при превеждане и преписване на богослужебните книги и на съчиненията на ромейските автори. В огромното си мнозинство тези творби са с компилативен характер, но сред тях има и оригинални произведения. В резултат на неуморната книжовна дейност и на подкрепата за нея, оказана от Борис I и Симеон, България се превръща в център и разпространител на славянската писменост и просвета.

Постиженията в книжнината, по време на Златния век, са допълнени от развитието на архитектурата и приложните изкуства. Особено видно е това в новата столица Преслав. Под ръководството на цар Симеон градът се издига като една от най-красивите средновековни християнски столици. Състои се от две части: цитадела и външна градска част, защитени с яки крепостни стени и кули. Построени са църкви, манастири, болярски къщи, патриаршески комплекс и владетелски дворец. За палата на Симеон до нас достига прочутото описание от Йоан Екзарх:

„Когато някой плебей и беден чужденец дойде отдалеч към придворните кули на княжеския дворец и ги види, той се чуди…Като влезе пък в двореца и види високи палати и богато украсени отвън църкви с камък, дърво и багри, а вътре с мрамор и мед, сребро и злато, не знае с какво да ги сравни…започва да губи ума си и им се чуди…“

Благодарение на неуморния труд на книжовници, художници, занаятчии, строители и на огромната подкрепа, която оказват княз Борис I и цар Симеон, България изживява впечатляващ културен разцвет. Затова краят на IX и първите десетилетия на X век с основание са наречени Златен век на българската култура.

Днес сме много далеч от подобен интелектуален разцвет, на фона на затварящи училища в малките населени места (а и не само), на фона на неграмотна писменост, примесена с латински букви, на фона на телефона, книгата остава някъде встрани, но вярваме в духа, в мъдростта и в ума, който един ден пак ще се възроди за нови подвизи!

В предаването очаквайте:

Репортаж на Иван Барбов за село Тополи, което на 24 май отбелязва своя празник.

"160 години с две изобретения, които променят света" е най-новата документална изложба, организирана от Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна. През 1861 година на два различни континента се раждат две на пръв поглед семпли, но важни изобретения – пощенската картичка и велосипедът. Много бързо те се превръщат в основно средство за придвижване  и за споделяне на информация. В изложбата са подредени постери с любопитна информация, документи от фондовете на библиотеката и интересни експонати от фондовете на библиотеката.

Размяна книги започна във Варна и ще продължи до 28 май. Събитието е поредна зелена инициатива на "Академия за рециклиращо изкуство”, чийто прояви са в духа на "Нулеви отпадъци". Разговор с Наталия Николова, основател на Академията за рециклиращо изкуство.

Поетесата Валентина Радинска в интервю на Светлана Вълкова за новата си книга „Защото е студено“.

Открит е сезонът на трюфелите за туристи. На ход в пандемията е алтернативният туризъм сред природата, смятат браншовици. Този уикенд демонстрационен гурме приключенски тур „Лов на трюфели“ край Балчик изненада приятно група туроператори, екскурзоводи и хора от бранша, посетили фермата, за да я представят на своите туристи.

Репортаж за 115-годишнината на пристанище Варна.

Фестивал на цветята "Флора Варна"  се провежда  до 30 май в Морската градина. Пространството между Културно-развлекателния комплекс "Морско казино" и откритата сцена "Раковина" е разкрасено от шарена феерия. Целта на фестивала е да подпомогне жителите на морската столица да превърнат домовете и дворовете си в приятни и здравословни кътове за отмора.

Цвете, книга, празнично настроение-доставете си наслада за сетивата, ние ефирно ще бъдем с вас в ранното утро и преди изгрева в този тържествен свят и слънчев ден!





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#772 ТОП 20 (19.07-26.07.2024)

публикувано на 19.07.24 в 19:36

В „Гравитация нула“ на 19 юли

„Гравитация нула“ на 19 юли 2024 година с Мартин Николов -   Албумът на Дани Белчева „Naive“ и представянето му във Варна на 23 юни; -   Мойра Янкова от Варна е единствената българка, приета в специалност "Оперно пеене“ във Виенската консерватория; -   Детските книжки и първите седем години при най-малките – говори..

публикувано на 19.07.24 в 13:13

НОВИЯТ ДЕН на 19 юли с Иван Барбов

Когато и да си легне човек вечерта, рано сутринта в 6:00 часа все ще му се спи. Това гласи мисъл с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Гарантирано няма да ви се спи ако се събудите с програмата на Радио Варна. Във времето до 10:30 часа ще проследим събуждането на деня, а Иван Барбов, Емилия Николова и звукорежисьорът Иван Тасев..

публикувано на 19.07.24 в 05:56

НА СВЕТЛО в четвъртък, 18 юли

Защо не е толкова важно Апостолът да бъде канонизиран и екранизиран според историка Станка Димитрова - разговор по повод 187 години от рождението на Васил Левски; Тази вечер жителите на село Приселци и околните - Аврен, Бенковски, Здравец и Садово ще се съберат на протест заради всекидневното безводие в района; Множество сигнали стигат до..

публикувано на 18.07.24 в 13:22

НА СВЕТЛО на 17 април с Валерия Василева

В тези горещи дни е по-добре да не ходим на плаж, съветва анестезиологът и плажен лекар д-р Лилиа Куртева. Храмовият празникът на манастира „Света Марина“ в село Ботево отново събра стотици гости. Почти половинвеквече е верен на своето работно място един от познатите ни синоптици от НИМХ-Варна – Любомир Маджаров. В сила е нова..

публикувано на 17.07.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 17 юли с Иван Барбов

„Тъкмо влизам в морето и ... алармата звънна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Д оказано е, че колкото и добре да спи човек, рано или късно все трябва да стане за работа. За тези, които са чули рано досадния понякога звук на алармата, каним ви да започнете деня с усмивка и добро настроение на честотите на Радио Варна...

публикувано на 17.07.24 в 06:16
Лято край язовир

НА СВЕТЛО на 16 юли с Валерия Василева

Срещаме ви с доброволци, участвали в гасенето на пожарите край Варна през последните дни. За поредна година Математическата гимназия във Варна води в областта по най-висок бал за прием след седми клас. Акцентите от пленарната сесия на Европейския парламент и избора на председател. България трябва да започне опити с извалявания..

публикувано на 16.07.24 в 13:55