В седмицата, която е под знака на 24 май - светлият български празник на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, гост на предаването "Отличен 6" е доцент д-р Надежда Костова - секретар на секция "Българска лексикология и лексикография" към Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН. Разговорът е посветен на словното богатство на родния ни език, на многогодишния труд на поколения лексикографи по многотомния "Речник на българския език", съставянето на речниците на новите думи лексикалните предизвикателства, свързани с пандемията от коронавируса през последните две години.
Големият речник на БАН, както често го наричаме, представя максимално пълно лексикалното богатство на българския език от последните 150 години в неговото стилистично и функционално разнообразие (книжовна лексика, разговорна лексика, диалектна лексика, термини, остарели думи и др.). Досега са издадени 15 тома (до буква Р включително), които включват общо 119 229 заглавни думи. В момента лексикографите от секция "Българска лексикология и лексикография" работят върху 16-и и 17-и том, които обхващат думите с буква С в българския език. Доцент Надежда Костова прогнозира,че до завършването на Речника остават може би още четири тома. Специалистите са надяват трудът на поколения българисти да е напълно готов в обозримо бъдеще, макар съставът на секцията да е намалял драстично от 30 преди години до по-малко от десет души в момента.
"Професията на лексикографа има много специфични особености, които не се учат по време на академичното образование" - споделя доцент Костова. - "Нашата работа е като занаят, учи се в практиката. Необходимо е известно време, за да се научи лексикографът да пише дефинициите за речниковите статии. Понякога формулирането на една дефиниция отнема дни и седмици. Работила съм, например, статиите за думите "свят" и "път" - можете да си представите какво разнообразие от съдържание, различни значения и богатство на употребата имат... На колегите им предстои да напишат статията за глагола "съм" и дори и на мен, която работя от много години върху речника, това ми изглежда огромна, необозрима работа..."
От 2014 година големият "Речник на българския език" е достъпен и онлайн от интернет страницата на Института за български език - достатъчно е да напишем правилно в полето за търсене думата, чието значение ни интересува, и получавам незабавно достъп до пълната речникова статия.
Екипът на секция "Българска лексикология и лексикография" работи и върху друг важен проект - речниците на новите думи. Тази година излезе от печат третият такъв речник, дело на авторски колектив от Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при БАН. В тази трета част от серията лексикографски справочници, издавани от 2001 г. насам, е документирана най-новата българска лексика. Представени са както думи, навлезли от други езици в началото на новия век, като емоджи, влогър, блокчейн, така и неологизми, образувани на българска почва като блогороман, е-идентичност, еврочакалня. Включени са също семантично обновени думи - например облак, нови съставни названия и терминологични съчетания - защитено училище, дигитално неравенство, кръгова икономика, молекулярна кухня и др. и нови фразеологизми като перфектната буря. Речникът е полезен за всички, които се нуждаят от информация за значението и употребата на най-актуалната лексика и фразеология в българския език.
"В речника на новите думи е включена и лексика, свързана с пандемията от COVID-19 като коронакриза и локдаун" - допълва доцент Костова. - "Тези думи нямат претенциите да станат част от българския език и да имат трайна употреба, но са важни от историческа перспектива. Една основна задача на речниците на новите думи е да дадат моментна картина на езика в периода, в който е наблюдаван - последните 20 години, те са едно свидетелство за времето и за всичко онова, което е вълнувало обществото."
Цялото интервю на Валерия Василева с доцент Надежда Костова можете да чуете в звуковия файл.
Сдружението „Майчина грижа“ в Добрич и през следващата година ще осигури стипендии за талантливите деца на града, имащи нужда от финансова подкрепа. Клубът, в който участват само жени, има дългогодишна история и е помогнал на стотици деца. Основният начин за събирането на средствата за стипендиите е по време на традиционния бал, който дамите..
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи тържествена архиерейска света литургия на Рождество Христово. По Коледа месим, за да се смесим, казва Росица Проданова, която е сертифициран хлеботерапевт. "Хлябът е символ на Бога и затова помирява." Медът в българската традиция е начало, единство и семейство. Твърдението е на..
За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата За символиката на свещите и суеверията ще научим от протойерей Симеон Николов от русенския храм „Свето Успение Богородично“ Всяка събота в Приюта за бездомни кучета в с...
Ще ви срещнем с Димитринка Георгиева – директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя е отличена в категорията човек на годината От нея може да се научат много как едно училище от..
На 23 декември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS). Представяне на дебюта на SPACEWEAVER "We Were Here All Along" – разговор с Николай Маринов. Валери Славчев за новия албум на ХОРИЗОНТ "Измислени истини". Живко Манев и Божидар Божидаров..
В последния работен ден преди Рождественските празници едни от най-натоварените обекти са офисите на куриерските фирми. Има ли опашки тази сутрин, минути след отварянето им, получаващите или изпращашите пратки в последния момент са повече? – Репортаж в 8.10 часа. Как да разпознаем качественото месо за Коледа, дали е прясно и каква част от..
В "Гравитация нула" на 20декември с Мартин Николов - Успешна година за киносалоните – говори председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев; - Изложба „Зима“ на Марина Борисова в „Галерия 12“; - „Смъртоностна събота“ – криминален роман на Димитър Цолов; - Сборник разкази „Измерения..