Тази събота от 9 до 10 часа в предаването „На село” в ефира на Радио Варна ще ви заведем до дългополското село Величково. Животът на малкото му жители е предимно около двата магазина.
Единият от тях в ромската махала, а вторият досами кметството, където в поройния дъжд, в който бяхме във Величково с Даниел Симеонов заварихме неколцина души. Сред тях е единствената арменска в общината – Марине Киракосян.
Като във всяко место отдалечено от големия град, и във Величково първото, което се забелязва е липсата на трафик, тишината, но и разбитите улици, безвремието, в което живеят огромната част от селата у нас. А Марине Киракосян, която макар и родена в Армения е намерила любовта у нас – в България, се усеща, както самата тя казва, у дома си във Величково. Разбира се, това не и пречи и да прави паралели за живота отвъд и в България.
Докато разговаряме в магазина – средище на половината село, влизат и доставчици, и посетители.
Величково не е сред най-големите села. Поне в последните 80-90 години, откакто се води значима статистика у нас, не наброява повече от 600 души. В последните години обаче средно около една трета от жителите му ги няма. Работят и почти постоянно живеят в Германия, Франция, Испания, Нидерландия..., казва кметицата Цеца Димова, която заварваме в момент, в който заедно с с административния секретар анализират данните от приключилото само преди броени седмици преброяване.
Иначе и Величково е сред селата, получили името си в средата на 30-те години на 20-ти век, по време на най-масовото селищно преименуване в България. Дотогава селото е било познато като Коте. Махалите му продължават да носят традиционните, турски имена на тримата братя Кортен, Муса и Али.
И като във всяко село у нас, кметът, а в нашият случай и кметицата, която е на поста си вече седми мандат е в ролята на всяка административна и обществена функция, за която може да се сетите – уреждат се дървата на социално слабите, издават се документи, търси се лекар в случай на нужда.
Голямата гордост на дългополското село Величково,е непромраченото с нищо съжителство на българи и роми. А сред първите думи, с които ни посрещат малцината, които можеш да видиш по улиците са, че няма кражби и хората си помагат.
Първото, което трябва да се направи е да има работа, казват Нефизе Ибрямова, която държи магазина в ромската махала на Величково и единият от синовете ѝ Ибрям.
Без работа и пари не мислиш за каквото и да било, дори и за образование.
Аз, казва Нефизе, работя от малка, научена съм. Научила е и децата си. Всички в семейството и са завършили гимназия, оборвайки огромната част от стереотипите срещу ромите.
И въпреки, че говорят и турски, а и малко ромски език, на правилният им изказ на български могат да завидят огромна част и от българските политици и от сънародниците ни.
42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“. Какво не знаем за количествата и видовете опадъци, които се изгарят в България ше коментираме с техния експерт Десислава Стоянова, в 8.10 часа. Репортаж по..
На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olof Wikstrand (ENFORCER). Представяне на новия албум на DRIVE YOUR LIFE "Raise Your Power" – разговор със Станимир Ставрев - Ставри и Ивайло Георгиев - Ивака. Разговор с Рая Крумова и Антон Иванов за новия сингъл на KHANЪ "Самодива". В предаването ще звучи музика на:..
В понеделник сутрин, минути след 6.00 часа, когато доказано на човек изобщо не му се става от леглото, когато никой не обича никой, а най-обичано е кафето - Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Иван Тасев ви канят да изпиете вашето кафе на честотите на Радио Варна. Събуждането на новия ден ще проследим ефирно във времето до..
В месеца на виното и любовта сме. И в месеца на виното и любовта ще обърнем внимание на виното. И на музиката. И на традициите. Но виното е в основата. Любовта опиянява. Виното също. Любовта – тя е навсякъде. Виното – и то е навсякъде, ама, някак си разочарованията след преминаване на опияниението са по-малко или липсват. Та, за виното. В село Звездица..
Проф. Дарина Найденова – диетолог и преподавател в МУ-Варна за мярката без чипс и понички в училище, за здравната клултура на хранане, както на нас родителите, така и на децата. Ще даде ли решение на проблема тази мярка на Министерство на здравеопазването и какъв е съветът на специалистите - диетолози? Професионална конференция, посветена на..
Голям кукерски празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей ни канят и на спектакъла „Те идат... кукерите“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол, за който ще ни разкаже директорът на музея в Белия град Радостина Енчева, в 10.10 часа. Най-малките пациенти в област..