Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" - истории с надежда от 2021 година

Снимка: Д.Дончева

Добро утро и Честита Нова година. 1 януари 2022 година – пожелавам на всички преди всичко здраве, вътрешно спокойствие, много любов и обич, радост и успехи. Да сме по-добри, да се разбираме по-добре, да сме единни в добруването на всички и да си помагаме.

Честито и на имениците – да сте живи и здрави,  днес е Васильовден наричан още Сурва, тъй като според традицията на 1 януари идват сурвакарите с украсени дрянови пръчки. Дано да са сурвакали и вас за здраве и благополучие.

Празничен е деня за всички, затова и предаването „На село” тази сутрин ще разкаже най-забележителните срещи, които имахме през изминалата година с хора от варненски села, в които бяхме и които ще продължим да посещаваме и през новата 2022. В предаването ще чуете истории, в които водещо са доброто и надеждата. Ще бъдем в  Ботево, Михалич, Вълчи дол, Разделна, Николаевка и не само.


Всеки път, когато можем да помогнем на някого, нека го направим с радост, защото това може да е отговорът на нечия молитва. Когато вярата срещне надеждата, животът винаги намира начин, а и не бива да забравяме, че според "Малкият принц", чудесата никога не закъсняват за среща.

Да помагаш на хора е благородно. Да помагаш на животни също. Русенецът Димитър Димитров помага на парализирани животни да проходят отново. Не, той не е знахар, лечител или вълшебник. Макар че последното е спорно, предвид дейността, с която се е захванал. Той е автомонтьор. Обаче докато връща към движение автомобилите, изработва и инвалидни колички за кучета и котки, за да могат отново да се движат сами.


Животът е това, което ни се случва докато правим планове. И някъде точно посредата трябва да намерим  най-доброто за себе си. Историята на следващите ни събеседници показва колко е важно да започнем отнякъде, да работим здраво, за да можем след това да продължим така, както искаме и така, както ни харесва. Не всички наши сънародници  се оплакват и чакат нещата сами да се оправят, а запрятат ръкави и намират начин. Такива са Теменужка Ангелова и Младен Христов. Те са от ромски произход. Имат син и дъщеря. Живяли са близо 20 години в Гърция, но се връщат у нас, за да изучат децата си в село Михалич откъдето са родом и самите те. Смятат да развият собствен бизнес и са решили вече какъв. Сега са към 40 годишни, радват се на здрави деца и се гордеят с дъщеря си Елена, която е десетокласничка и е отличничката на училището в селото. Теменужка не работи, но Младен има няколко професии. Владее и занаят. Не ги влече големият град, защото от родното място по-хубаво няма.


Продължава обзорното предаване „На село” в празничния 1 януари с хора, които срещнахме при гостуването ни във варненските села. Смисълът намираме в думите и делата им. Надеждата виждаме в очите им, а вярата – тя е в душата на човека, и там където я има не остава скрита. Следващите ни домакини са от Вълчи дол, където ако отидете задължително трябва да се отбиете при Димчо и неговата фурна. Местните й казват червената фурна, а в нея неуморно работят Димчо и Даниела Димови – усмихнати, сърдечни и гостоприемни.

Село Разделна е още едно забележително място, в което бяхме през изминалата година. За гордостта на селото, за вярата и за българщината, която носят.

Ваня Славова споделя, че тази година не е успяла да посети много села, а малкото, в които е била са били по-обезлюдени спрямо предишните години. Причината за всички е ясна: коронавирусът. Той промени драстично нашето ежедневие. И макар да мислим, че селата до известна степен бяха оазис сред пика на заболели в града, дори и там страхът скова сбирките и срещите,  и промени до известна степен свободата в общуването между хората. Но все пак надеждата е жива и вярата в по-добри дни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#785 ТОП 20 (22.11-29.11.2024)

публикувано на 22.11.24 в 19:25

"Идентичност" - албумът, който разказва мечти

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..

публикувано на 22.11.24 в 14:00
автор: Десислава Минчева

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 22 ноември със Светлана Вълкова

„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..

публикувано на 22.11.24 в 11:23

НОВИЯТ ДЕН на 22 ноември с Иван Барбов

„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна!

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..

публикувано на 21.11.24 в 15:45

НА СВЕТЛО

Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет;  Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..

публикувано на 21.11.24 в 13:37

НА СВЕТЛО на 20 ноември с Валерия Василева

В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови  ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..

публикувано на 20.11.24 в 13:50