В село Здравец, община Аврен, сме ходили неколкократно.
Причината разнообразната фолклорна дейност, която развиват местните хора...и не само.
Заселено през далечната 1760 година, селото е натрупало богата годишна история.
Първите му заселници били турци, които са се занимавали с грабежи и разбойничества. Те са ограбвали керваните по пътя Варна-Бургас в местността Паша дере. Неслучайно старото име на селото е Акънджий. Турски думата "акънджъ", означава нападател, плячкосник, а думата "акън" означава нападение. Освен това селото е разположено на високо и е допустимо да е наречено така, понеже думата "акънтия" от турски език означава високо място.
През 1775 г. са дошли и първите 5-6 семейства, но за съжаление са се изселили принудително, заради турските набези.
Заселили са се в околните села Аврен, Гебедже и Калиманци.
След Освобождението, през 1878 г. потомци на същите семейства са се завърнали.
След 4-5 години турците се изселили и Здравец станало чисто българско село, каквото е и сега.
Не случайно селцето се казва така...
През далечната 1893 г. с височайш указ селото се преименува от Аканджий на Здравец заради здравия климат, на които се намира мястото, опасано от борови гори.
Едно от петте в страната с това име.
Красивата природа, чистият въздух и мекият климат носят популярността на селото като място с добри възможности за целогодишно живеене, изграждане на ваканционни селища и развитие на екологичен туризъм.
Заобиколено от живописна природа, разположено е в близост до гора и езеро.
В сезона на пролетта и месец май Здравец е в разцвета си...
Встрани от новия асфалтов път към селото нежен танц от вятъра изпълняват цъфналите макове.
Алени като носиите, които още пазят и обличат местните жители.
Хора, които сплотяват чрез българщината българи от различни места по света.
На поредната среща присъстват бесарабски българи от Украйна, украинци от Одеса, жени от селото и официални гости.
Защото спазването на традициите продължава във времето, въпреки политическата обстановка и конфликта в Украйна.
На място бе и репортерът ни Ваня Славова.
Цялото предаване може да чуете в прикачения звуков файл:
В "Гравитация нула" на 29 ноември с Мартин Николов - "Ново начало за фонд" Култура"? - дискусионни панели - разговор с директора на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна Светослава Георгиева и главния експерт Борис Касиков; - Концерт на JP3 в Концертното студио на Радио Варна - представяне на албума "Beyond The Flesh" - говори..
„Тъкмо влизам в морето и ми звънна алармата“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Така е то, будилникът винаги е пръв помощник на събуждането и враг на наспиването. Макар че, в това студено време и студеното вече море, едно влизане там ще подейства доста събуждащо и ободряващо. Най-добре обаче си направете едно кафенце,..
Над 20 предложения са включени за разглеждане в дневния ред на заседанието на Общински съвет - Варна. Репортаж на Александър Йорданов; Вятърните генератори отново бяха на фокус на заседанието на Общински съвет в Балчик. Подробности в репортаж на Албена Иванова; Проблем на отводнителните съоръжения в района на трета буна на крайбрежната..
Тази есен Регионален исторически музей - Варна беше домакин на четвъртата международна конференция на мрежата "Перспективи за Балканската археология". За идеите и целите на тажи мрежа от учени от всички държави на Балканите и от цяла Европа разказват д-р Марио Гавранович - заместник-директор на Археологическия институт към Австрийската академия на..
Деца бяха оставени да чакат среднощен автобус отвън на варненсата автогара, на път за международен певчески конкурс в Молдова. Без достъп до вътрешния салон и до санитарния възел. А автобусът закъснява с два часа. Това разказа за Радио Варна вокалният педагог Атанаска Липчева, създател и ръководител на Angel Voices . Обяснили им: „Автогарата..
„Сутрин е полезно да се пие по една чаша кафе, а ако нямате с кого, може и две“, казал един мъдър човек. Най-добре обаче е да изпиете вашето сутрешно кафе в компанията на Радио Варна и „Новият ден“. Още преди изгрев слънце с добро утро ви приветстват Иван Барбов, звукорежисьорът Недялко Добрев и Емилия Николова, която ще ви държи в течение..