Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият комикс "На конци" - една действителна история от 1968 г.

| обновено на 28.11.22 в 14:51

Графичната новела „На конци – 1968: една действителна история" представи във Варна Веселин Праматаров. Мястото - Културният център "РеБонкърс", където до 2 декември (без понеделник) може да се види и едноименната изложба. 

Художникът Веселин Праматаров е автор и на илюстрациите на книгата. "На конци" е исторически комикс, първи по рода си у нас. Той разказва историята на студенти, протестирали против инвазията на войските на Варшавския договор в Чехословакия. 

 С автора за изданието в предаването "Гравитация 0" разговаря Мартин Николов.

"Това е един нов жанр в нашата комикс сцена – тя визира конкретно една случка от нашето минало от 1968 г., станала с трима тогавашни студенти, единият от които е жив още. Той е свидетел и разказва много интересни неща", подчерта пред Мартин Николов писателят.

"Идеята за написването на комикса дойде от Чешкия културен център в София и от неговия директор Дагмар Остранска. Първоначално е имало идея да се ознаменува годишнината от това събитие с конференция, но тя е настояла това да стане по-популярно и да стане комикс. Обърнала се е към Съюза на българските художници, а те се обърнаха към мен и аз приех идеята присърце да го направя", обясни Праматаров.

Той допълни, че първата му идея е била да направи един класически комикс. "Исках това да бъде история, разказана картинка по картинка. Но след това, когато се разрових в нещата и когато видях, че те са прекалено сложни за такова нещо, разбрах, че трябва да променя някак си структурата на този комикс. Така той от само себе си се превърна в графична новела. Следя френската комикс сцена – там е много популярно това нещо", посочи авторът.

Заглавието "На конци" идва като игра на думи с песента "Кукла на конци", поясни авторът. 

Цялото интервю на Мартин Николов с Веселин Праматаров чуйте в прикачените звукови файлове:




Книгата  „На конци – 1968: една действителна история" разказва историята на тримата български студенти - Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев, протестирали през 1968 против инвазията на Варшавския договор в Чехословакия. Проектът е иницииран от Чешкия център съвместно с Посолството на Чешката република в София и Посолството на Словашката република в София. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10