Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старите, но златни рецепти от село Дюлино (ВИДЕО)

Чували ли сте за бурания, дренчен булгур, ишмерия каша или мамалай? А знаете ли какво представлява парената баница? Опитвали ли сте пържена туршия или булгуреник? Всички те са част от старите, но златни традиционни български рецепти от селата в региона на Бяла и Долни Чифлик.


Някои от най-старите рецепти са събрани в една малка, но изключително ценна книжка, която е озаглавена "Омая" и е част от инициативата „Черноморско кулинарно съседство“ на Асоциация „Био мрежа“. Председателят на асоциацията Янка Димитрова и Кристиана Казанджиева са обединили сили в каузата да помогнат на повече хора да се обърнат към здравословния начин на живот. А неизменна част от него, освен движението, е и хубавата храна. През годините те са организирали редица инициативи като фестивалите "България играе", "Рибка" и други, които се радват на огромен интерес.  През последните месеци, Янка Димитрова и Кристиана Казанджиева започват поредица от срещи с жителите на селата в Долни Чифлик и Бяла в търсене на стари традиционни български рецепти. Те посещават селата Господиново, Солник, Венелин, Попович, както и Дюлино.

Янка Димитрова и Кристиана Казанджиева ни вдъхновиха и ние да отидем и да се срещнем с част от прекрасните хора в селата от Бяла и Долни Чифлик, да се върнем към корените си и да разберем как са се хранили и готвили хората преди години.

Първата ни спирка с фоторепортера и оператор Румен Сарандев е село Дюлино, което се намира на около 50 километра от Варна, в Община Бяла. Малко селце, което е сгушено в подножието на Еминската планина. Оттук започва и Дюлинският проход. Облечени в традиционни ваяшки носии ни посрещнаха жените от фолклорния състав на читалището „Христо Ботев“. Усмихнати, ведри и заредени с шеги и хумор. С колегата Румен Сарандев онемяхме като видяхме голямата трапеза, която бяха подготвили. Тя беше отрупана с баници, питки, милинки, сладкиши и какви ли не вкусотии.

Ръководителят на групата Върба Гочева ни разказа, че по време на турското робство селото се е казвало Айваджък. Айва на турски означава дюля и оттам идва и сегашното му име.

Една от най-възрастните жени в селото баба Стойка беше приготвила традиционен за този край булгуреник или баница с булгур. Някои му казват и зелник с булгур.

"Едно време са се правили такива баници за празниците. На Ивановден като са къпели младоженците, са се събирали и са гледали коя булка е направила най-хубавата баница", разказа баба Стойка.

Важно условие зелникът с булгур да стане хубав е тестото да се разточи много тънко, а след това да се остави да "кабаряса", което означава да се надигне. Когато се изпече баницата се залива с гореща вода и сирене за да стане мека.

В село Дюлино се гордеят и с домашния червен пипер, който сами си приготвят. И на драго сърце ни споделиха рецептата.

Рецепта за домашен червен пипер:

Пиперът навремето се е правел от Караманджишки или Еркечки пипер. При този сорт пиперките са по-тънки и по-бързо се изсушават. Пиперът първо се нанизва, а след това се суши. След това ръчно се начуква на ситно в голяма чутура. Пресява се и след това се препича на слънце или на огън за да се стрие хубаво. Може да му се добави и малко олио. Една от тайните за добрия вкус на червения пипер в този регион е добавянето на тиквени семки или опукана царевица, с които става още по-вкусен и ароматен.

Този традиционен червен пипер е отлична подправка за много гозби, а жените от село Дюлино ни посъветваха да го пробваме поръсен върху филийка със свинска мас. Свинската мас е основна съставка в повечето ястия, които приготвят в селото.

"Навремето почти всяко семейство спазваше традицията да се коли прасе и да се произвеждат сланина, свинска мас, както и сушен бут", сподели най-възрастната жена в селото баба Иванка или както й казват баба Манка. Енергична и усмихната жена, за която изобщо не можеш да предположиш, че е на 92 години.

Баба Галя беше приготвила вкусни домашни милинки или както са ги наричали навремето "комачки".

Рецепта за дюлински "комачки":

В купа се смесват мая с топла вода, лъжичка захар и две лъжици брашно и се разбърква. Пресява се брашно, след което се прави кладенче и там се изсипва сместа с маята. Добавят се три лъжици олио и се меси тесто. Тестото се оставя да втаса за 1 час. След това с намазнени ръце се оформят топчета, които се нареждат в намазнена със свинска мас тавичка. Топките се натискат леко отгоре и се поръсват със сирене и отново втасва около час. Приготвяме си "излюк", което означава смес от едно разбито яйце с 2 лъжици масло, 2 лъжици брашно и чаша вода. С тази смес се намазват "комачките" и пак се оставят да втасат. После милинките се изпичат във фурната и стават истинска наслада за небцето.

С Румен Сарандев "включихме" и нашето небце, след като изключихме микрофоните и камерите и дегустирахме вкусотиите, които бяха приготвили жените от Дюлино. Освен с любов, всичко беше направено с домашни продукти. Предложиха ни и хубаво домашно вино, производство на кмета на селото Георги Василев. Но тъй като сме шофьори, отказахме. Оказа се, че 92-годишната баба Иванка си приготвя и домашна дюленска мента. Смесва се домашна ракия с лукчета и се добавя екстракт от мента за цвят. За кураж и отскок, тя и останалите жени от читалището удряли по една глътка преди всяко участие на конкурси и фолклорни фестивали, от които имат и немалко награди. И как няма, като пеят прекрасно. Затова и ни изпратиха с песен.

Тръгнахме си от село Дюлино освен с няколко килограма по-тежки, но и обогатени с нови знания за старите български рецепти. Стари, но златни. А ние с Румен Сарандев ще продължим да ги търсим и в други села в региона.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грациозните лебеди във Варна

НОВИЯТ ДЕН в понеделник, 14 октомври

Православната ни църква чества паметта на Св. Параскева (Петка); Предстоящият ремонт по пътя от Евксиноград към Златни пясъци се отлага със седмица - още подробности от кмета на Община Варна Благомир Коцев; До 25 октомври тече подготовката за реакция при усложнени есенно-зимни условия в община Балчик, как ще става докладването за обстановката?..

публикувано на 14.10.24 в 06:32

"По първи петли" на Петковден с Ваня Славова

Добро утро, уважаеми слушатели и приятели на предаването "По първи петли". Пред микрофона е Ваня Славова, а зад пулта Милица Панайотова. Този е екипът във второ студио на Радио Варна, който се надява, че днес, на 14 октомври, Петковден, ще сподели с вас заедно празника в делника. Ще се чувстваме добре заедно. Защото животът е..

публикувано на 14.10.24 в 03:51
автор: Васил Василев

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 11 октомври със Светлана Вълкова

По повод професионалния празник на архивистите гостува Владимир Владимиров - директор на Дирекция "Регионален държавен архив" - Варна, с отдели: Варна, Добрич, Шумен и Търговище Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия – Варна „Вдъхновено“ – изложба живопис на Васил Василев „Както ви..

публикувано на 11.10.24 в 10:52

НА СВЕТЛО на 10 октомври с Мариела Димитрова

Какво ще предприеме ТАСРУД срещу вандализма над машините за билети – коментар на управителят на общинското предприятие Георги Киряков е 14.20 часа. На днешния 10 октомври отбелязваме Световния ден на психичното здраве. Тази година темата на кампанията е „Психично здраве на работното място“ – тематични съвети от психолога Валентина..

публикувано на 10.10.24 в 13:13

НОВИЯТ ДЕН в четвъртък, 10 октомври

На 10 октомври Българската Православна Църква чества паметта на Свети 26 Зографски мъченици; Нетипичен цъфтеж на плодни дръвчета през есента - какви са причините разяснява агрометеоролога Мирослав Ганчев; Доброволци ще почистят централния плаж във Варна след края на активния летен сезон. Инициативата е планирана за тази събота, 12 октомври,..

публикувано на 10.10.24 в 05:56
В меката есен...

НА СВЕТЛО на 9 октомври с Валерия Василева

Проблемите пред пчеларите у нас - липса на достатъчно подкрепа от държавата, отравянията на пчелите с пестициди, внос от трети страни, който подбива пазара и цените на ценните пчелни продукти. Инетрвю с родения във Варна Артур Кордон - международно признат експерт в прилагането на изкуствен интелект в индустрията, за напредъка в тази..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

НОВИЯТ ДЕН на 9 октомври с Мариела Димитрова

Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч. Това посочва глобален анализ на изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. Анализът на числата показа, че късогледството се е утроило между 1990 и 2023 г. Темата ще..

публикувано на 09.10.24 в 06:09