На село днес сме в Казашко.
При най-малката етническа общност в България.
Селото е създадено през 1905 година, в момента е с население от 400 души.
Възрастната част на населението са казаци старообрядци, които са били наричани също и липовани.
Една от хипотезите е, че иконите, които са носели със себе си и които са били основното им богатство, са били изографисани върху липови дъски. И от там идва названието им „липовани“.
През 18-сти век привържениците на старото православие бягат масово от Русия и се разпръсват из целия свят, прогонени от религиозните реформи на руския патриарх Никон и опитите на Петър Първи да модернизира страната.
След дълги скитания малка група пристига на брега на Варненското езеро и остава тук.
Но да се върнем на историята с помощта на местните. Нека чуем Наташа Иванова:
Скрити сред тръстиките на брега на Варненското езеро, са притихнали няколко рибарски лодки.
Посещаваме сградата на читалището Казашко.
А там освен черно-бели снимки за историческите събития и личности, слушаме Наташа, която ще ни каже за традициите и за създаването на читалището:
Да, в много семейства се говори руски. Руска реч чухме и в центъра на Казашко. При това от рускиня, която е омъжена за българин.
Днес отново сме на гости в село Казашко.
За да се потопим в чудната атмосфера на това различно селце.
Влизаме в библиотеката с колегата Румен Сарандев. Виждаме младо и усмихнато момиче:
Мащабни събития се правят в малкото село Казашко, защото там живеят хора с големи души и буден дух.
Христиана Иванова-секретар и библиотекар на читалището в Казашко.
Забележително място в Казашко е Казашкият център.
Създаден по инициатива на дългогодишния кмет Гергана Петкова.
Тук се помещава неделното училище и една любопитна музейна сбирка, която ни връща в миналото на Казашко:
Оказва се, че днес в село Казашко живеят различни хора.
Виждат се и големи нови къщи.
От някогашните, боядисани в бяло и синьо кирпичени къщурки със сламени покриви, няма и следа.
Църквата със староверските икони е заключена, дългобради староверци се виждат само на снимките от миналото.
Обаче хармоничния съюз между хората в селото е налице.
Още от Наташа Иванова:
Слънчеви са жените в Казашко, с които се срещнахме, уютно и спокойно е и самото село.
Пази в спомени истории за риболов и рибарство, съхранява вярата, спазва традициите...
Надяваме се да ви е било интересно предаването, уважаеми слушатели.
Музиката избира Добромир Мързов, пред микрофона-Ваня Славова.
От нас двамата е пожеланието за прекрасен ден!
Снимки: Румен Сарандев
„Има дни, в които не е важно как се пише четвъртък“ – Варненският куклен театър с три награди „Икар“ Изложба на Иван Кирков в Градската художествена галерия - Варна с творби от сбирката на Галерия 8 Българският цигулар Чавдар Парашкевов избра Варна за финалния концерт от турнето „La Belle Epoque” 2023 Музикална академия „Варна..
Градът на музиката, както най-вече е известна Виена привлича с имперското си минало, културата и изкуството, модерния живот и условия за туризъм от най-висока класа. Не случайно за трети път през последните пет години зае първото място в Глобалния индекс за качество на живот за 2022 г. Когато в Италия, родината на този архитектурен стил започва да..
Осигурено е Wi-Fi покритие в зоната на 83 автобусни спирки във Варна, оборудвани с машини за продажба на превозни документи. По такъв начин се осигурява достъп до интернет за варненци и гости на града, посредством който те могат да получат необходима за тях информация за маршрутите и разписанието на градския транспорт и за културните и..
14.20 – Репортаж на Жоро Бекяров от брифинга в РИК за изборите на 2 април и подготовката им; 14.30 – Прогноза 14.40 – Какви са нагласите на хората за изборите на 2 април? Разговор на Нина Милошевии по темата с политическия анализатор Сергей Петров; 15.10 – Първа копка на пристанището в Бяла – репортаж на Даниела Стойнова; 15.20 – Сервизна..
Цял час преди изгрева на слънцето, новият ден изгрява на познатите и любими на хиляди слушатели честоти на Радио Варна. Преди ни изненадваше зимата, сега и пролетта започна да ни изненадва заради по-студеното време. Сутрешното кафе обаче е винаги топло, настроението в ефира също. Тази сутрин Иван Барбов, Александър Йорданов и Милица..
До 2024 г. трябва да имаме Национална карта, отразяваща къде е съсредоточен проблемът с енергийната бедност и да се заложат мерки за преодоляването и . В Областна администрация Варна представиха процедура „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията”, по..
„Глад за живот“ е вдъхновяващата история за изцеление то на Керанка Костова. Това е филм за изумителния дух и страстта да живее, които тази млада жена има, за да се спаси от множествената склероза...