Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На село в Есеница

| обновено на 15.04.23 в 06:46

На Велика събота завършва Страстната седмица.

Аз съм Ваня Славова, Недялко Добрев избира музиката в предаването „На село“.

Днес жените посещават гробищата, преливат и прекадяват, раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове.

Вечерта срещу неделя вярващите отиват в храмовете, палят свещи и всички се поздравят с "Христос воскресе!", а отговорът е - "Воистина воскресе!".

На Велика събота се правят последни приготовления за празника. Почиства се къщата. Меси се великденската погача с червено яйце в средата и с по едно бяло, сурово, за всеки член от семейството. 

Месят се и малки питки, с които се ходи на гости при кръстниците и тъщата. В събота се месят и козунаците. Коли се агнето, пълни се с ориз и дреболии и се пече. 

Черупките от яйцата в ритуалните хлябове се пазят и служат за лек през годината, против уроки. 

Черупки от червени яйца се замазват с говежди тор върху стените и под вратата на къщата – за предпазване от лошото и за плодородие и късмет.


Потегляме ефирно кем една плодородна земя...

 село Есеница, община Вълчи дол.


Спокойно е селото, в което живеят едва 362 души.

Младите хора под 18 години са 46.

Има детска градина с 24 деца.

По-голяма част от населението работи в чужбина.

Но парите, които печелят, хората влагат в ремонти на къщите в Есеница.


Младен Манушев е кметският наместник на Есеница.


Единственият по-голям проблем според него е пътната инфраструктура в селото, липсата на асфалтиране...Иначе животът тече нормално и спокойно.

Няма никаква престъпност.

Осем хиляди и петстотин декара са обработваемите земеделски земи около селото.

Чуйте още:


Миланка Петкова е библиотекар и читалищен секретар.


 Тя ни разказа историята на селото:


Основано 1847 година на Димитровден от турчин. Казвало се е Касъмлар, касъм-в превод: есен, от там етимологията на името Есеница.

Жителите са били предимно турци, татари и черкези. Впоследствие има заселници от котелско, старозагорско и много тракийци. Затова и носиите на местните са като тракийските.

Още в прикачения звуков файл:


Селото в миналото е било обградено от гори. Имало е и живописен язовир, на който са се провеждали много празнични събития.

Има и парк с вековни дървета, част, от които загиват.

Населението е смесено, като преобладават ромите, които обаче почитат и празнуват и всички български и християнски празници.

В сградата на кметството се намира библиотеката, там е разположена и етнографската сбирка с предмети от миналото:


На снимката виждате диканя за вършеене на боб.

Църква в село Есеница в наши дни няма. От стария храм са запазени едва няколко библейски картини.

И от фурната в Есеница за хубавия хляб са останали само спомените на местните:


Още любопитна информация за село Есеница може да чуете в цялото предаване, което в ефир традиционно може да слушате след новините в 9 часа всяка събота.





По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Гравитация нула“ на 19 юли

„Гравитация нула“ на 19 юли 2024 година с Мартин Николов -   Албумът на Дани Белчева „Naive“ и представянето му във Варна на 23 юни; -   Мойра Янкова от Варна е единствената българка, приета в специалност "Оперно пеене“ във Виенската консерватория; -   Детските книжки и първите седем години при най-малките – говори..

публикувано на 19.07.24 в 13:13

НОВИЯТ ДЕН на 19 юли с Иван Барбов

Когато и да си легне човек вечерта, рано сутринта в 6:00 часа все ще му се спи. Това гласи мисъл с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Гарантирано няма да ви се спи ако се събудите с програмата на Радио Варна. Във времето до 10:30 часа ще проследим събуждането на деня, а Иван Барбов, Емилия Николова и звукорежисьорът Иван Тасев..

публикувано на 19.07.24 в 05:56

НА СВЕТЛО в четвъртък, 18 юли

Защо не е толкова важно Апостолът да бъде канонизиран и екранизиран според историка Станка Димитрова - разговор по повод 187 години от рождението на Васил Левски; Тази вечер жителите на село Приселци и околните - Аврен, Бенковски, Здравец и Садово ще се съберат на протест заради всекидневното безводие в района; Множество сигнали стигат до..

публикувано на 18.07.24 в 13:22

НА СВЕТЛО на 17 април с Валерия Василева

В тези горещи дни е по-добре да не ходим на плаж, съветва анестезиологът и плажен лекар д-р Лилиа Куртева. Храмовият празникът на манастира „Света Марина“ в село Ботево отново събра стотици гости. Почти половинвеквече е верен на своето работно място един от познатите ни синоптици от НИМХ-Варна – Любомир Маджаров. В сила е нова..

публикувано на 17.07.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 17 юли с Иван Барбов

„Тъкмо влизам в морето и ... алармата звънна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Д оказано е, че колкото и добре да спи човек, рано или късно все трябва да стане за работа. За тези, които са чули рано досадния понякога звук на алармата, каним ви да започнете деня с усмивка и добро настроение на честотите на Радио Варна...

публикувано на 17.07.24 в 06:16
Лято край язовир

НА СВЕТЛО на 16 юли с Валерия Василева

Срещаме ви с доброволци, участвали в гасенето на пожарите край Варна през последните дни. За поредна година Математическата гимназия във Варна води в областта по най-висок бал за прием след седми клас. Акцентите от пленарната сесия на Европейския парламент и избора на председател. България трябва да започне опити с извалявания..

публикувано на 16.07.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 16 юли с Мариела Димитрова

Живите организми в морето преминават през климатичен стрес в горещите летни дни. При обичайни около 25 градуса на морската вода през месец юли в района на Варна, сега синоптиците съобщават за около 27 градуса. Още за ефекта на затоплянето върху живия свят в морето в 8.10 часа ще коментираме с доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология към..

публикувано на 16.07.24 в 06:27