Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На село в Храброво

Храброво е село, което е известно най-вече с личностите, произлезли от там.

Селото, което е дало на България видни учени, общественици и професори, сред които са дългогодишният ректор в Икономически университет-Варна Кальо Донев и аграрният икономист Панайот Щерев.

Старото име на селото е Хамзалар.

Миналото за селото се е съхранило в преданията на местните хора.

Има хипотези, че в началото на 19-ти век в подножието на Добруджанското плато – там, където започва баирът, спускащ се към Батовската долина, е съществувало турското село Керез орман /черешова гора/, вероятно наречено така заради изобилието от диви череши.

С разрастването на населеното място се е появила нуждата от обширни пасища, за да се изхранва добитъкът на турските скотовъдци.

Най-вероятно това е принудило братята Хамза и Али да се преселят в равнината.

Те построили чифлик в южната част на днешното село Храброво.

Така било основано селището Хамзалар, което е преименувано на Храброво в средата на 20 век.

В местността Отлу бурун, югоизточно от Храброво, е съществувало тракийско скално светилище, което датира от края на късната бронзова епоха. Предполага се, че в светилището е практикуван култът към Слънцето.

Днес хората в селото са към 60 души, през лятото към тях се присъединяват и неколцина чужденци, предимно англичани.

Репортерът ни Ваня Славова разговаря с кметския наместник Йордан Коев:


Край селото има 15 ветрогенератора. Заради вибрациите и облъчванията от тях немски жители, въпреки интереса към имот в селото, се отказват да купуват.

Впечатление в Храброво прави новият храм.

Всички са християни в селото. Има само двама роми и десет семейства копанари.

Както е характерно за много от селата спомените за миналото са повече и по-разнообразни в сравнение с притихналия живот сега:


Чисто, спретнато и мъничко е това населено място.

Хората, които са останали в него, са приветливи и ме посрещат сърдечно.

Запознайте се и вие с Борянка Стефанова:

Борянка се чувства спокойно в Храброво, където животът тече без стрес, по природните закони и в цикличност, която е лишена от напрежението на градската обстановка.
Хората на село са свикнали да работят и работата не им тежи.
Земеделската кооперация в Храброво съществува и крепи поминъка на селото.

Симеон Донев е председателят на кооперацията.

На 78 години е, а трудовият му стаж е 65 години, в земеделското стопанство, без ден прекъсване. Въпреки че е работил и административна работа, бил е кмет на Балчик преди години.

Нека чуем неговата философия за живота и работата:

Към земята трябва човек да изпитва любов и отдаденост, твърди Симеон Донев.
Той лично не се откъсва от нея и от работата. Ежедневно.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
автор: Александър Габровски

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 2 август със Светлана Вълкова

За 15-ти път Алея на книгата във Варна – гостува Десислава Алексиева – председател на Асоциация „Българска книга“ Представиха юбилейния сборник „Да оставиш след себе си“ по повод 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на Варненския халколитен некропол Изложбите във Варна: "50 + 10" - дървопластика на Роберт Цанев;..

публикувано на 02.08.24 в 10:51

НА СВЕТЛО 1 август с Мариела Димитрова

В началото на предаването две теми с продължение – защо бяха изсечени десетилетни кедрови дървета в кв. Апарухово и наличието на вода нада допустимото по стандарт в бялото саламурено сирене на пазара, както установи проверка на Асоциация Активни потребители. Утаителят на река Провадийска прелива и инертните материали от него в момента се..

публикувано на 01.08.24 в 14:01

НОВИЯТ ДЕН на 1 август с Иван Барбов

„Колко ме обичаш от 5 до 10?“, попитала жена мъжа си, а той отговорил „не знам, по това време спя“. За всички, които не спят във времето от 6.00 до 10.30 часа часа и обичат денят им да започва с усмивка и добро настроение, превключете на честотите на Радио Варна.   Ще "рисуваме" ефирно началото на новия ден, а Иван Барбов, Жоро Бекяров и..

публикувано на 01.08.24 в 05:53

НОВИЯТ ДЕН на 30 юли с Иван Барбов

„Наспивам се“ е глагол в никое време, гласи послание в социалните мрежи тази сутрин на човек, на който определено ранното ставане не му е любимо. За тези, на които им е любимо да посрещнат деня с Радио Варна, „превключвам на любимите честоти“ е глаголът в сегашно време, който ви гарантира усмивки, добра информираност и добро настроение...

публикувано на 30.07.24 в 05:55

Радио Варна на 90 - епизод 6

В шестия епизод от новото предаване, излъчен на 27 юли 2024 г.,  говорихме за сградите, в които се е помещавало Радиото от 1934-та до днес. Димитър Кулев, ученик в горните класове на Варненската мъжка гимназия и активен участник в кръжока по физика през 1933 г., конструира първия радиопредавател във Варна. Според автентичния разказ на..

публикувано на 29.07.24 в 14:35

На 29 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 29юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL). Благотворителният "Varna Rock Adventure 2024" (9-11 август, парк Аспарухово) – разговор с Нивелина Няголова, Бранимир Мангъров и Милен Пенев от мотоклуб "Братя във вятъра". Представяне на новия сингъл на APHASIA "Someone..

публикувано на 29.07.24 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 29 юли с Мариела Димитрова

13-то заседание на местния общински съвет във Варна. В дневния ред са включени 13 точки.Сред тях са тези за парите за големите инфраструктурни проекти във Варна, които държавата отпуска безвъзмездно и, за които се очаква одобрение на Общинския съвет. В началото възникна и скандал между кмета и общински съветникци относно качеството на..

публикувано на 29.07.24 в 13:06