Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио Варна на 90 - епизод първи


От 24 февруари Радио Варна започна ново предаване - "Радио Варна на 90". 
В поредица от 11 издания, всеки месец по едно, се опитваме да разкажем накратко историята на Радиото, което тази година навършва достолепните 90.
Всичко това правим на базата на документи, които се съхраняват в Държавния архив във Варна. Водещи са журналистката Светлана Вълкова и Донка Николова – главен експерт в Архива.

Какви са различните периоди, през които преминава Радиото? Разказваме и за хората, предаванията, техниката, сградите, в които се е помещавало.
В първото издание започваме с предисторията – от радиолюбителите, за да стигнем до Ден Първи – тържественото откриване на 9 декември 1934 година.
През 20-те и 30-те години на миналия век държавата е монополист върху телеграфните съобщения, собствеността на предавателите, разпространението и създаването на радиопрограми. Както в целия свят обаче, така и в България, хората се интересуват от новите, модерни постижения и радиолюбителите започват активен организационен живот. В София се основава „Родно радио“, във Варна се създава Радиоклуб, а в Стара Загора - Клуб на радиолюбителите.

През 1933 г. във Варненската мъжка гимназия, в кръжока по физика, под ръководството на учителя Божилов, се правят опити за сглобяване на предаватели и демонстрации. В този кръжок участва и Димитър Кулев. Според неговите спомени той изработва предавател и с него прави първите предавания от Варна, от тяхната къща на улица “Братя Миладинови” 74, като поставя голяма чадърообразна антена на покрива.

По-късно Димитър Кулев сглобява втори, по-мощен предавател, и на 6 януари 1934 г., Бъдни вечер, се излъчва първото живо предаване - коледарски песни, в изпълнение на хор “Морски звуци”, с диригент Иван Стефанов.

На 9 юни 1934 г. Сдружение „Радиоклуб Варна“ е регистрирано във Варненския окръжен съд като дружество с идеални цели според Закона за юридическите лица.

На няколко от запазените в Държавния архив писма се вижда, че клубът има кръгъл печат с надпис "Радиоклуб Варна" и в центъра - изображение на радиопредавателна антена.

На 19 юли 1934 г. Министерството на съобщенията издава позволително на Радиоклуб Варна за инсталиране на предавателна станция и радиоклубът се обръща към кмета на град Варна за подкрепа на инициативата, за предоставяне на място за радиостанция.




В писмо до Варненския градски общински кмет от 2 август 1934 г. радиоклубът моли за съдействие общината да отпусне стаи в зала "Съединение" за ползване от клуба и да подпомогне уреждането им. Моли и за позволение да използва часовниковата кула за инсталиране на радио предавател.

„Смятаме, че общината не ще откаже да ни подпомогне с каквото може и затова се обръщаме към Вас, Господин кмете, и ни улеснете със следното: 1. Да ни отпуснат безплатно 3 от стаите в зала „Съединение“ и се ползваме от кулата на същата за постройка на антената и инсталациите и канцелария на Радио предавател Варна, като още Ви молим със средства на общината да бъдат почистени и измазани стаите, които ще ни се дадат годни за ползване, 2. Да ни се отпусне тоже за сега безплатно да се ползваме от градското електричество, което ще се стремим да пестим колкото е възможно, 3. Да ни се помогне в случай на нужда от общинските работилници.“

Общинската комисия взема решение, кметът одобрява и на радиоклуба са отпуснати помещения в зала „Съединение“. Софроний Георгиев и Христо Петров уреждат студиото и канцеларията.

На 16 август 1934 г. започва строежът на антена-предавател, като с тази задача се заемат Димитър Кулев и Игнат Пенев, които конструират 36-ватов предавател, тип “Майенер”.

Пробните изпитания започват през септември 1934 г. от 9, 11, 12 и 19 часа с различни по продължителност емисии, които съдържат новини, български народни песни, класическа и оперна музика.

Започва официалното излъчване на радио програма от град Варна.

„… Скоро Радио Варна ще се обади и първата негова дума ще е: „ВАРНА“… чрез него ще се чуват всичките хубости на Варна, рекламирането на курорта и пр., и пр.“




На 9 декември 1934 г. всички официални лица и по-видни граждани са поканени на тържество по повод официалното откриване на Радио-предавателната станция във Варна. В неделя от 10 и половина часа в зала "Съединение".

В концерта за официалното откриване, в ефир за първи път прозвучава специално написаният Марш на Радио Варна. Текстът е написан от Георги Георгиев, а музиката - от композитора Александър Кръстев, който е и пръв програмен ръководител на Радио Варна. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Старата сграда на „Радио Варна”

В „Гравитация нула“ на 26 юли

В „Гравитация нула“ на 26 юли 2024 година с Мартин Николов -   11 Международен фестивал „RADAR Festival Beyond Music“ (2-4 август) и проекта ДЕКАГОН – гости в студиото Светлозара Христова и Димитър Будуров; -   Елица Матеева с впечатления от деветия „Burgas International Film Festival“; -   „Най-щастливото турне“ на..

публикувано на 26.07.24 в 13:16
Chart

#773 ТОП 20 (26.07-23.08.2024)

публикувано на 26.07.24 в 06:48

НОВИЯТ ДЕН на 26 юли с Иван Барбов

Броени часове преди старта на Олимпийските игри в Париж, сутрешният екип на Радио Варна ще "запали" ефирния огън за да посрещне новия ден. Тримата радиоолимпийци Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Петър Венков ще се представят в дисциплините говорене пред микрофона, водене на новини и скоростно боравене със звукорежисьорския..

публикувано на 26.07.24 в 05:53
Спасителски пост

НОВИЯТ ДЕН на 25 юли с Мариела Димитрова 

Световния ден за предотвратяване на удавянията се отбелязва днес. Има такъв ден, защото според статистиката почти 8 процента от смъртността в световен мащаб е вследствие на удавяне. Най-често в реки и езера, но морето също е не по-малко опасно и рисково, ако не спазваме основните правила за безопасност по време на плажуване. През последните..

публикувано на 25.07.24 в 06:29
Добруджа

НА СВЕТЛО на 24 юли с Валерия Василева

Във Варна събират помощи за пострадалите от изпепеленото село Воден, община Болярово. Продължава да тлее пожарът, пламнал на 16 юли край старото сметище на Балчик в местността "Момчил". Националната асоциация на зърнопроизводителите потвърди искането си за оставка на зам.-министъра на земеделието Таня Георгиева заради некомпетенстност и..

публикувано на 24.07.24 в 13:55

НА СВЕТЛО на 23 юли с Валерия Василева

При гръмотевична буря - изключете телефона, далеч от вода, контакти и метал, особено, ако времето между светлинната и звуковата част на светкавицата е по-малко от 10 секунди - съветва в интервю за Радио Варна инж.Иво Иванов, управител на фирма за изграждане и поддръжка на системи за мълниезащитата и заземителните уредби. "ВиК" - Варна с..

публикувано на 23.07.24 в 13:55

НОВИЯТ ДЕН на 23 юли с Иван Барбов

Разговор в кафене: „Кафе или чай? За мен, море!“. И кафето и морето могат да се съчетаят ако го изпиете, посрещайки изгрева на слънцето на морския бряг, когато е още прохладно. А ако малко след първите му лъчи, превключите и на честотите на Радио Варна, ще ви озарят лъчите на усмивките и доброто настроение. Във времето от 6:00 до 10:30..

публикувано на 23.07.24 в 06:18