Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Професионалисти

Снимка: Pixabay

Получих странно обаждане по служебния си телефон. Имам обичая да се представям, когато отговарям, за да не губим взаимно времето си и да изчистим още в зародиш всякакви грешки и недоразумения. Събеседникът отсреща, воден от силата на инерцията също се представи и ми съобщи, че е от колекторска фирма. Най-любезно изчаках да разбера какво точно има за съобщаване. Ето как протече разговорът:

Той:

- Искам да Ви кажа, че разговорът се записва.

Аз:

- Чудесно. Слушам Ви.

Той:

- Ъ..ъ.. Искам да Ви кажа... А! Какво точно? О! И аз не зная какво искам да ви кажа. Я, чакайте! След малко ще Ви се обадя.

И затвори.

Това беше. Честно, стана ми забавно. Цял следобед в паузата между работните епизоди, си припомнях странната ситуация и абсурдния диалог, в който бях въвлечена. И той не знаел какво иска да ми каже. Твърде вероятно е просто да се стресна от визитката, с която стартирам служебни разговори. И ако е бил опит за измама, просто увяхна, съсечен в корените. Другият вариант е човекът да е осъзнал, че греши номера. За трети вариант не се сещам, тъй като от този телефон повече не пожелаха да ме потърсят. Но докато се смях на случката, си представях какво нещо е професионализмът.

Някой да Ви търси по телефона и щом проявите спокойно любопитство каква е целта на обаждането, да се окаже, че и той не знае защо точно звъни.

В случаите на възможни измами това, че хората отсреща не са професионалисти, разбира се, е много хубаво. Това по някакъв особен начин вероятно ни предпазва от проблеми и загуби. Но аз няма да забравя друг случай, когато по обява намерихме майстор, който да нареди тротоарни плочки в двора. Дойде мил, възпитан човек с ръце, които не изглеждаха загрубели от някакъв тип физическа работа, но казах си: „Не обръщай внимание на детайлите! Може пък това изобщо да не е показател“. И продължихме напред. Само че, докато сипеше пясъка по доста странен начин и нареждаше плочките не както се очаква това да бъде направено, въздишка по въздишка, успяхме да откопчим биографията на човека. Оказа се завършил икономика и задълго не успял да се реализира по специалността. Тогава взел решение да пробва късмета си с майсторски труд, защото... сигурно е по-лесно и по-доходоносно.

Лесно ли било? Няма да забравя гротеската, в която се набутахме ние – нищо неразбиращите клиенти, опънали канап от ъгъл до ъгъл, за да обясняваме нагледно на въпросния майстор, че плочките трябва да са подредени равно, а не да рисуват картина на Айвазовски, примерно „Деветата вълна“. Беше незабравимо преживяване.

По същия начин, по който се почувствах, когато в новооткрито заведение сред природата, до приятно малко градче, си поръчахме пъстърва, а момичето, което според мен за първи и последен път през живота си носеше сервитьорска табла именно в този ден, ни донесе пастърма. Малка, но бих казала, твърде осезателна разлика.

Отстрани професионализмът изглежда лесна работа, но човек има дълъг път да извърви, докато действително го постигне. И със сигурност има нужда от знания, отдаденост, опит и желание, за да продължава по пътя. Останалото е понякога нелепо, а в други случаи може да е дори пагубно за въпросния човек и за жертвите на професионализма му.




По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47