Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Нещата се променят

Пейзажи от Варна
Снимка: Нина Милошевич

Днес случайно срещнах познати англичани, които не бях виждала от петнайсет години.

Навремето тези хора пристигнаха във Варна, огледаха се, влюбиха се в града и почти веднага купиха голямо място с чудна гледка към морето. Успяха да отбият от първоначалната цена, избегнаха комисионната на брокера, понеже, както ние твърдим, те са много по-богати от нас, а богатите гледат да намалят разходите... За разлика от бедните, които видят ли се с пари, не се успокояват, докато не ги похарчат.

В продължението на историята тези хора тръгнаха по магазините с бележник и химикал, направиха таблици с цените на предлаганите стоки, събраха дървен материал от една борса, пясък – от друга, плочки – от трето, още по-бюджетно място.

Набързо построиха великолепна къща – просторна, стилна, достойна да краси кориците на някое списане най-най. Похвалиха се с нея на всички познати, поживяха там едно лято и я обявиха за продажба.

Докато това се случваше, възприеха Варна като свой дом. Даваха съвети на градските власти, обясняваха на всички, с които случайно се пресичаха пътищата им, как трябва да живеят. С две думи: бяха сигурни, че са дошли тук, за да поправят нашия свят, да го облагородят, да му придадат блясък, да го направят много по-добър.

После продадоха великолепната къща, купиха следващо място и построиха по-скромно жилище, в което да живеят дълго време с печалбата от предходната сделка.

Защо разказвам всичко това? Строителният процес ги беше научил да пъшкат и да въздишат драматично с дълбокото философско прозрение: „Какво да се прави!? Това е България!”. Нищо особено, беше само част от разказа за строителните приключения. Добавяха изречението към цветното описание на преживяванията си, за да разведрят обстановката в заведението, където често вечеряхме заедно. Изглеждаше да е въпрос на чест след карикатурното описание на всекидневието да дръпнат по някоя критика на града и хората и да украсят с поучение как ние тук да станем по-добри.

Казваха го съвсем добронамерено.

За споровете относно напредъка ни няма да разказвам. И аз не приемам някой да се държи като богатия, умен и красив чичо, дошъл да навести загубения си племеник. Ще добавя само, че си създавах моменти на весело възмездие, например като този: докато се забавляваме на някаква случка, казвам, че много прилича на сюжет на О. Хенри, а моите хора питат кой е той и кога успя да се засели в местността, без те да разберат това. До Шекспир не стигнахме, но беше приятно.

Та... днес срещнах тези хора. Петнайсет години по-късно. И те ми разказаха прекрасни неща. Не можеха да нахвалят България и Варна, която е все по-красива. А животът? Той пък е все по-добър. Отново завършиха с: „Това е България!“, но го казаха с такова възхищение и радост, че сгря сърцето ми и повдигна погледа нагоре-нагоре и далеч напред, когато... Ехе!

Защото нещата се променят към по-добро, към още по-добро, към най-добро... Остава да пооправим навиците и нагласите си.

Отсега си представям, какво ще кажат, когато се срещнем след още петнайсет години. Нещата се променят към добро. И това е чудесно.

Автор: Даниела Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47