Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: След избори

Снимка: Ани Петрова

Както винаги, след избори на повечето от нас рязко им се приисква поне за малко да сменят професията си, да станат туроператори, да изпратят някои кандидати за народни представители далеч-далеч, на място, с което не би имало връзка... И по възможност билетът за съответната дестинация да е еднопосочен, за да могат въпросните хора да си благоденстват там на спокойствие, да раздават идеи, благини и радост по други географски ширини и да облагородяват с присъствие чужди народи.

Иначе по време на предизборната кампания разбрахме, че ще покажат мръсното лице на истината и най-после ще оправят нещата. Разбрахме, че живеем в страната на чудесата, научихме кой какъв иска да стане, кого цели да пенсионира, за кого е важно да има кеш, за кого е постната пица и за кого са бухалките.

Сега продължаваме напред - осветлени по тези фундаментални въпроси и напълно успокоени за бъдещето. Очакваме политиците да обобщят: „Хора, живеем все по-добре!“, а ние благо да отвърнем: „Е... Радваме се за вас“.

Общо взето, избори след избори установяваме, че това е като при сключването на брак. Повечето съпруги са щастливи преди брака, а след това – не чак толкова. Класическият монолог е: „Оох! Защо предпочетох теб? А какви мъже ме искаха....”. В това отношение повторенията са неизбежни. Същото е с нас – избирателите. Щастливи сме преди изборите и нещастни - след тях. Монологът: „Ако не бяха тези, дали имаше други по-добри?...” е абсолютно неизбежен. Повторенията са задължителни, без значение кой е вътре и кой гледа тъжно по периферията.

Това го изяснихме, но какво, ако политиците си мечтаят за други – нови, далеч по-разбрани и приятни избиратели?

Според мен и тук е в сила сравнението между предишна и бъдеща съпруга. Първата вече е свикнала за голям празник да получава малък подарък и отдавна приема тази трагична съдба като подробност от пейзажа. При всяка нова съпруга номерът не минава поне в началото – през първите няколко години. Същото е с нас – избирателите. Свикнали сме да получаваме големи обещания, а резултатът да е в обратна пропорция и вече приемаме тази трагична съдба. Всеки нов избирател трябва да бъде допълнително ухажван. И при него номерът ще мине, но с повече усилия.

Още нещо: съпругата ви вероятно е свикнала да Ви вижда всяка неделя заврян под автомобила в опит да го превърнете от почти недвижимо в движимо имущество. Такава гледка може да понесе единствено Вашата и никоя друга съпруга.

По същия начин Вашите избиратели са свикнали да Ви виждат изключително рядко. През останалото време те си знаят, че сте завряни някъде по екзотичните кътчета на широкия бял свят в опит да превърнете мандата си в едно голямо туристическо преживяване. Подобен факт биха понесли единствено Вашите избиратели и никой друг...

Така че, докато никоя от страните не се е усетила, да плеснем с ръце и да се прегърнем. Дори по силата на класическата логика, че прошка от партньор се иска веднага, докато не е разбрал колко му е по-добре без теб, сигурно днес е моментът едните да поискат прошка от другите, а последните с разбиране да вдигнат рамене и кротичко, без излишни илюзии да продължат напред.

Лесна работа.

И животът продължава. Какъвто - такъв. Колкото – толкова.

Автор: Даниела Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47